Αθλητισμός

Στην Κοζάνη τον αγώνα δεν τον κέρδισε ο τοπικός ΑΟΚ, τον… έχασε ο Αλέξανδρος!

Η λήξη του χειροσφαιρικού αγώνα ΑΟ Κοζάνης-Αλέξανδρου Αξιούπολης, γιά το πρωτάθλημα α΄υποομίλου, βορείου ομίλου, α2 εθνικής κατηγορίας, βρήκε νικητή τον πρώτο με 25-22.

Όμως, αυτόν τον αγώνα δεν τον κέρδισε η ομάδα της Κοζάνης, αλλά… τον έχασε η αξιουπολίτικη, που «ενσάρκωσε» τον όρο της «ιδανικής αυτόχειρος»! Και τούτο διότι ηττήθηκε με διαφορά τριών τερμάτων, ενώ:

-Έχασε… πέντε πέναλτυ από τα έξι, που κέρδισε!

-Αστόχησε σε τουλάχιστον έξι φάσεις με παίκτη μόνο προ του τερματοφύλακος της γηπεδούχου!

-Δέχθηκε τουλάχιστον τέσσερα τέρματα από εκείνα, που χαρακτηρίζονται ως «αστεία».

Εξ αιτίας όλων αυτών, βρέθηκε να ηττάται στο ημιχρόνιο με 13-12, εκεί που θα μπορούσε να έχει προβάδισμα τουλάχιστον τριών τερμάτων, κάτι που ήταν εφικτό να συνεχισθεί και στην επανάληψη.

Το αντικειμενικό ελαφρυντικό του άγχους λόγω της βαθμολογικής σημασίας του αγώνα «ακυρώνεται» από την στιγμή που, ακόμη και με αυτό, υπήρχαν ουκ ολίγα περιθώρια καλύτερης διαχείρισης του αγώνα, κυρίως στην τελική προσπάθεια, αλλά εν μέρει και στην αμυντική συμπεριφορά.

Κρίμα, διότι ο Αλέξανδρος έχασε κατ’αυτόν τον τρόπο αυτόν τον αγώνα, χωρίς να παίζει με ανώτερο αντίπαλο.

Έτσι, τώρα πλέον υποχρεώνεται να κάνει την υπέρβαση, προκειμένου να αποτρέψει την έως τώρα δυσμενή γι’ αυτόν εξέλιξη του πρωταθλήματος.