Έχασε ο Έυαθλος Πολυκάστρου από τον πρωτοπόρο Γ.Σ. Ελίμειας

Σε εξ’ αναβολής παιχνίδι στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής του 3ου ομίλου μπάσκετ των ανδρών ο Γ.Σ. Ελίμειας κέρδισε με 79-66 τον Εύαθλο Πολυκάστρου.

To πολυκαστρινό συγκρότημα στάθηκε με αξιώσεις απέναντι στο τοπικό με την ισχυρή υποψηφιότητα γιά τον τίτλο αλλά «πλήρωσε» τις διακυμάνσεις απόδοσής του στο πρώτο δεκάλεπτο και των δύο ημιχρονίων ιδίως δε του δευτέρου κατά το οποίο έμεινε στους έξι πόντους.

Κατά το υπόλοιπο διάστημα ο Εύαθλος/Μακεδόνες άφησε καλές εντυπώσεις, δείχνοντας ότι πληροί τις προϋποθέσεις να παραμείνει στην κατηγορία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ελίμεια μπήκε πιο δυνατό στο παρκέ, παίρνοντας προβάδισμά εννέα πόντων από τον Εύαθλο, με 23-14.

Στο δεύτερο το παιχνίδι δεν άλλαξε, με τις ομάδες να μένουν στον ίδιο ρυθμό και την διαφορά στα ίδια επίπεδα. Έτσι το ημίχρονο βρήκε την Ελίμεια μπροστά με 43-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και ουσιαστικά τελείωσαν την υπόθεση νίκη, όπου με επιμέρους σκορ 18-6 πήραν διαφορά ασφαλείας, με την τρίτη περίοδο να λήγει με 61-40.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Εύαθλος Πολυκάστρου έδειχνε κουρασμένος να αντιδράσει και έτσι η Ελίμεια πήρε ακόμα μία νίκη με τελικό σκορ 79-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 20-20 (ΗΜ: 43-34), 18-6, 18-26 (ΤΕΛ: 79-66)

Διαιτητές: Πετανίδου-Γρεκός

ΓΣ Ελίμειας
(Καραγιαννίδης) : Σταυράκης, Μαδίκας 3 (1), Μαλούτας 20 (3), Δημόπουλος 2, Βλάχος 9 (1), Τσαμπούρης 2, Πάπιστας, Κατσέλας 4, Τσιαούσης 6, Μαλλιούρας 11, Μακρής 15 (4), Νικολάου 7 (1).

Εύαθλος Πολυκάστρου
(Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 5 (1), Ημερίδης 26 (4), Βαρβούτας 4, Ζογκούλης 2, Βλέτσης, Ζωιτσούδης 4, Πολυχρονίδης 2, Τσελέκης 8, Σιδηρόπουλος 15.

Πραγματικοί… «αστέρες»

Παρατηρώντας το πρόγραμμα τοπικής αθλητικής δραστηριότητας του τελευταίου διαστήματος καθώς και κοινωνικών ή πολιτιστικών εκδηλώσεων, που διοργανώνονται στον νομό, το […]

Την ημέρα της Γυναίκας

Με την παγκόσμια ημέρα της Γυναίκας (8 Μαρτίου) συνέπεσε η επίσκεψη της υπουργού εσωτερικών Νίκης Κεραμέως στον νομό Κιλκίς. Δεν […]