Ο ΑΟΓ νίκησε στο «ντέρμπυ» τον Αετό στην παράταση

Συναρπαστική εξέλιξη είχε το κιλκισιώτικο «ντέρμπυ» του καλαθοσφαιρικού πρωταθλήματος β’ κατηγορίας Κ.Μακεδονίας μεταξύ του Αετού Κιλκίς και του ΑΟ Γουμένισσας.
Την νίκη απέσπασε ο πρωτοπόρος ΑΟΓ με 73-68 στην παράταση αφού η λήξη της κανονικής περιόδου βρήκε τις ομάδες ισόπαλες 63-63.

Ο αγώνας χαρακτηρίσθηκε από τον δυναμισμό και πάθος και των δύο συγκροτημάτων, που στο πρώτο ημιχρόνιο ήταν ισοδύναμοι. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε στο γουμενισσιώτικο, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο το κιλκισιώτικο ανέκαμψε, «γύρισε» τον αγώνα και εάν ήταν πιό εύστοχο στις ελεύθερες βολές θα μπορούσε και να επικρατήσει στην κανονική περίοδο. Στην παράταση ο ΑΟΓ ήταν πιο ψύχραιμος, και εκμεταλλεύθηκε το άγχος του Αετού και έφτασε δικαίως στην νίκη.