Αθλητισμός

«Κατάφερε» ο ΓΑΣΚ να ηττηθεί από τον Ζαφειράκη Νάουσας

Τάσεις ….αυτοκαταστροφής εμφάνισε η χειροσφαιρική ομάδα του ΓΑΣ Κιλκίς.

Ενώ έως το 45’ είχε το «πάνω χέρι» στον εντός έδρας αγώνα με την αντίστοιχη του Ζαφειράκη Νάουσας, είχε στο σημείο εκείνο το «μομέντουμ» του αγώνα και ύστερα από καιρό δεν βρέθηκε αντιμέτωπη με το «εμπόδιο» των διαιτητικών λαθών (σφύριξαν οι πολύπειροι Κατσίκης και Μιχαηλίδης, στο τέλος … «τα κατάφερε» να χάσει τον αγώνα με 18-19!).

Το κακό γιά τον ΓΑΣΚ ξεκίνησε από το πρώτο ημιχρόνιο, όταν από τον συνδυασμό της απώλειας κλασικών ευκαιριών με ωρισμένες αμυντικές ολιγωρίες, και παρ’ όλο που, όπως αναφέρθηκε ήλεγχε τον αγώνα, δεν εξασφάλισε μία διαφορά, που να ανταποκρίνεται στην υπεροχή του.

Ετσι, «πήγε» στα αποδυτήρια προηγούμενος κατά μόλις …ένα τέρμα (9-18).
Το «σκηνικό» παρέμεινε το ίδιο έως το 40’.

Από το σημείο εκείνο και μετά ήλθαν τα «συσσωρευμένα» επιθετικά και αμυντικά λάθη των Κιλκισιωτών, εξ αιτίας των οποίων οι Ναουσαίοι ισοφάρισαν στο 45’ και εν συνεχεία διατήρησαν αυτοί προβάδισμα ενός τέρματος εκεί που θα μπορούσαν να ηττώνται με τρία ή και τέσσερα ή και περισσότερα.

Το δράμα του ΓΑΣΚ κορυφώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατά το οποίο πλην των άλλων κλασικών ευκαιριών, έχασε και δύο πέναλτυ, αλλά ιδίως στην τελευταία φάση του αγώνα, 26 δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Στο σημείο εκείνο το αποτέλεσμα ήταν 18-18, και η ομάδα του Κιλκίς είχε κατοχή της μπάλλας ύστερα από ανάπαυλα (τάιμ-άουτ). Ομως, οι παίκτες της «πούλησαν» την μπάλλα στα 14 δευτερόλεπτα και έτσι οι Ναουσαίοι επιχείρησαν την τελευταία επίθεση και σημείωσαν το νικητήριο τέρμα ελάχιστα πριν την λήξη.

Μία αντιπροσωπευτική περίπτωση εκείνου, που ενώ «κυνηγά» τα πολλά, εν προκειμένω την νίκη στο τέλος χάνει με υπαιτιότητά του και τα λίγα, εν προκειμένω την ισοπαλία.

Το ζητουμενο, λοιπόν από τον ΓΑΣΚ είναι, πρώτα από όλα να πιστέψει …ο ίδιος στον ΓΑΣΚ, ώστε να σταματήσει να μετρά …χαμένες νίκες και να μην φτάσει στο σημείο να «παίζει με την φωτιά» δηλαδή να «μάχεται» γιά την παραμονή.