«Έρριξε άγκυρα» στην πρώτη τετράδα O ΓΑΣ Κιλκίς

Μόνον αν στους τελευταίους έξι αγώνες εμφανίσει… «αυτοκτονικές» τάσεις, θα μείνει εκτός πρώτης τετράδος πρωταθλήματος βορείου ομίλου α2 εθνικής κατηγορίας, άρα και εκτός διαδικασίας κατατακτηρίων αγώνων για την άνοδο, ο ΓΑΣ Κιλκίς.

Η ομάδα του Κιλκίς δημιούργησε ασφαλή απόσταση από την μη προνομιούχο πέμπτη θέση, χάρις το 24-22 επί της αντιστοίχου του Πρωτέως Άρτης, ύστερα από εμφάνιση ευθέως ανάλογη προς την αγωνιστική άνοδό της του τελευταίου διαστήματος.

Έχοντας να αντιμετωπίσει έναν αντίπαλο, για τον οποίο η νίκη αποτελούσε «μονόδρομο» στην υπόθεση της προσέγγισης της πρώτης τετράδας, εξού και το δυναμικό ξεκίνημά του, ο ΓΑΣΚ επέδειξε κατ΄αρχάς ισχυρά ανακλαστικά και κατόπιν αστάλινα νεύρα αλλά και έκδηλη αποφασιστικότητα, που του επέτρεψαν να αντιδράσει όπως επιβαλλόταν.

Έτσι, στο πρώτο ημιχρόνιο και έως πριν τα μέσα της επανάληψης οι δύο ομάδες είτε «συμβάδιζαν» στο αποτέλεσμα είτε αποκτούσαν προβάδισμα ενός-δύο τερμάτων.

Μετά το 45΄ο ΓΑΣΚ, με «όπλο» την πιεστική άμυνά του και επιδεικνύοντας μεγαλύτερο πάθος, κατάφερε να δημιουργήσει διαφορά μέχρι τεσσάρων τερμάτων.

Προς το τέλος, χωρίς να χάσει τον έλεγχο του αγώνα, παρουσίασε ίχνη κόπωσης, όχι όμως σε βαθμό, που να έδινε το δικαίωμα στον Πρωτέα να ελπίζει στην ανατροπή, και έφτασε στην επικράτηση πιο άνετα από ό,τι δείχνει το τελικό 24-22.