Ήττα του ΓΑΣΚ έφερε η διακοπή πρωταθλήματος στην Βέροια 22-21

FILIPPOS - GASKΜετά την διακοπή δύο εβδομάδων λόγω της απεργίας διαιτητών και κριτών, ξανάρχισε το χειροσφαιρικό πρωτάθλημα της Α1, βρίσκοντας την ομάδα του Κιλκίς να χάνει στη Βέροια απ`τον τοπικό Φίλιππο.

Η νωθρότητα του ΓΑΣΚ σε όλο το πρώτο ημιχρόνιο, με αποκορύφωμα το τελευταίο δεκάλεπτο όταν από τα αρκετά λάθη, εκ των οποίων αρκετά αδικαιολόγητα, κατά το εν λόγω διάστημα, η αρνητική αφορά του ενός – δύο τερμάτων έως το 20’ «εκτοξεύθηκε» στην τελική των πέντε (13-8).
Τα κατά συρροήν λάθη και παραλείψεις της διαιτησίας, κατά κύριο λόγο εις βάρος του ΓΑΣΚ μετά τα μέσα της επανάληψης (45’), όταν η ομάδα του Κιλκίς κατάφερε, με μία «έκρηξη» καλής απόδοσης, να φτάσει στην ανατροπή (17-6) και έως το τέλος του αγώνα.
Η νευρικότητα των κιλκισιωτών εξαιτίας των διαιτητικών λαθών.
DSC_1743Σε σχέση, πάντως, με την τελευταία παράμετρο αξίζει να σημειωθεί και η λόγω της σημασίας του αγώνα νευρικότητα και των γηπεδούχων κατά το επίμαχο διάστημα, εξ αιτίας της οποίας δεν κατάφεραν να εκμεταλλευθούν την αντίστοιχη των Κιλκισιωτών.
Ετσι, κατά το τελευταίο πεντάλεπτο παίχθηκε …κατ’ ευφημισμόν χειρόσφαιρο, χωρίς να σημειωθεί ούτε ένα τέρμα εκατέρωθεν, κάτι που διεκδικεί, αν όχι τον χειρότερο έναν από τους χειρότερους «επιλόγους» αγώνα από καταβολής ανώτερης εθνικής κατηγορίας!
Σε καμμία δε περίπτωση ο αγώνας αυτός δεν μπορεί να θεωρηθεί αντιπροσωπευτικός της πραγματικής αγωνιστικής «ταυτότητας» του ΓΑΣΚ.
Τριανταφύλλου (Κοβλακάς), Κυπραίος 3, Γρηγοριάδης 5, Δημάκης 7, Τζιώκας 2, Χοτζούδης 1, Δεληγιάννης 2, Δούγιας 1, Α. Παπαδόπουλος, Π. Παπαδόπουλος, Σαλαβασίδης, Σισμανίδης, Καλπακίδης, Χαλκίδης.