«Ψυχοβγαλτική» η πρώτη νίκη του ΓΑΣ Κιλκίς επί της Κερκύρας

Την πρώτη νίκη του στο χειροσφαιρικό πρωτάθλημα α2 εθνικής κατηγορίας σημείωσε ο ΓΑΣ Κιλκίς, υπερισχύοντας του Φαίακος Κερκύρας, στο νέο κλειστό γυμναστήριο Κιλκίς, με 20-19.

Μια νίκη, που πιθανόν να «λύσει τα χέρια του» από το έντονο άγχος, εξαιτίας του οποίου και σ’αυτόν τον δεύτερο αγώνα το κιλκισιώτικο συγκρότημα «έπαιξε με την φωτιά», αντί να φτάσει σε μιάν άνετη επικράτηση.

Σε ένα «πιστό αντίγραφο» της συνάντησης της πρώτης αγωνιστικής ημέρας στα Γιάννενα, ο ΓΑΣΚ… «έδωσε ρεσιτάλ» χαμένων τερμάτων με παίκτη μόνο προ του τερματοφύλακος, κοινώς «τετ α τετ», με επακόλουθο να μην μπορέσει να δημιουργήσει ασφαλή διαφορά σε κανένα χρονικό σημείο του αγώνα.

Αυτό επέφερε νευρικότητα, που οδηγούσε σε πρόσθετες λανθασμένες επιλογές στην τελική προσπάθεια αλλά και σε αβίαστα αμυντικά λάθη.

Έτσι το κερκυραϊκό συγκρότημα, παίζοντας με σαφώς λιγότερο άγχος, όχι μόνο διατηρούσε την επαφή με το κιλκισιώτικο στο αποτέλεσμα, αλλά και διεκδικούσε με αξιώσεις την νίκη.

Ευτυχώς για τον ΓΑΣΚ, που διέθετε κα ένα ισχυρό «αντίβαρο». Και αυτό ήταν το αστείρευτο πάθος του για την νίκη, χάρη στο οποίο δεν άφησε σε κανένα σημείο του αγώνα να τον «πάρει ο τροχός από κάτω», ούτε το φιλοξενούμενο να δημιουργήσει μη αναστρέψιμο προβάδισμα.
ΓΑΣΚ-ΦΑΙΑΚΑΣx
Είναι χαρακτηριστικό ότι λιγότερο από τρία λεπτά πριν την λήξη του ημιχρονίου ο Φαίαξ έφτασε να προηγείται με 9-6, αλλά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα … ισόπαλες 10-10, χάρη σε αγωνιστική «έκρηξη» της κιλκισιώτικης.

Στην επανάληψη ο ΓΑΣΚ δεν βρέθηκε ούτε στιγμή πίσω στο αποτέλεσμα, αλλά πάντοντε εξ αιτίας της υστέρησης στον εκτελεστικό τομέα δεν έφτασε σε διαφορά, που να του επιστέψει να «ανασάνει» και να παίξει με λιγότερο άγχος.
Ο «επίλογος» του αγώνα, και συγκεκριμένα το τελευταίο ενάμισυ λεπτό ήταν… ακατάλληλος δια καρδιακούς! Τέρμα από τον ΓΑΣΚ, και 20-18.

Ανταπόδοση από τον Φαίακα, και 20-19. Απώλεια κραυγαλέας ευκαιρίας από τους Κιλκισιώτες για το 21-19, «όχι» του πολύπειρου Αστέρη Τριανταφύλλου δεκαπέντε δευτερόλεπτα πριν την λήξη στο 20-20 για τους Κερκυραίους με την απόκρουση του αγώνα.

Μεγάλη ατυχία η αποβολή του Φαχουρίδη με κράτηση δελτίου, που συνεπάγεται ποινή αποκλεισμού σίγουρα από τον επόμενο αγώνα.

Η σύνθεση: Κολβακάς (Τριανταφύλλου), Φυτανίδης, Φαχνουρίδης 1, Δεληγιάννης 8, Χ.Μαυρόπουλος 4, Μπαλάσκας, Α.Μαυρόπουλος, Γιαβασίδης, Καραβασίλης 4, Τζιβιντζέλης, Καρβουνίδης, Α.Τοκατζόγλου 3.