Ο ΓΑΣΚ υποχρέωσε τον Φαίακα στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα

Με το δεξί ξεκίνησε τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών ο ΓΑΣ Κιλκίς πραγματοποιώντας μια μεγάλη νίκη στην έδρα του καθώς επικράτησε του Φαίακα Κέρκυρας με 18-17 και τον υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών.

ΓΑΣΚ ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Πριν από την έναρξη του αγώνα οι δύο ομάδες έστειλαν το δικό τους μήνυμα για την Μακεδονία σηκώνοντας ένα πανώ με το σύνθημα “Μακεδονία Γή Ελληνική”.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά της τάξεως των δύο τερμάτων, ωστόσο μετά το 15ο λεπτό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και τελικά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (9-9).

Στην επανάληψη, καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει διαφορά και έφτασαν μέχρι τις τελευταίες στιγμές του αγώνα χέρι-χέρι. Εκεί ο ΓΑΣ Κιλκίς ήταν πιο ψύχραιμος και το σκορ θα μπορούσε να ήταν και διαφορετικό αν ήταν πιο εύστοχος στην τελική προσπάθεια. Το σφύριγμα της λήξης γέμισε χαμόγελα τους γηπεδούχους που κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα, υποχρεώνοντας παράλληλα τον Φαίακα στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α2.

Τα πεντέλεπτα: 1-3, 2-5, 5-7, 8-8, 9-9, 9-9 (ημχ.) 9-10, 10-10, 12-11, 13-14, 16-16, 18-17

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Κοβλακάς, Κολεσιώτης, Τοκατζόγλου 2, Γεωργέβιτς, Γιαβασίδης 4, Δούγιας 5, Δεληγιάννης 1, Φαχουρίδης Α. 1, Μαυρόπουλος 1, Μέγκας, Φυτανίδης 2, Βαφειάδης, Φαχουρίδης Σ. 2, Αναστασιάδης, Σακαλής, Μιχαηλίδης.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Κατσαρός 2, Κοντζιάλης, Τσόνας, Κόντης 3, Δέλλης, Τόμσον, Ασμανόγλου, Νάστος, Κατσακιώρης, Κορακιανίτης 3, Ριγανάς 4, Βάγιας 1, Δάσκαλος 4, Κουλούρης, Δόϊκας, Πάλλας.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 0/0-1/3

Ο προπονητής της ομάδας Γιάννης Λαζαρίδης έδωσε συγχαρητήρια στους αθλητές του για την μεγάλη προσπάθεια που έκαναν και δήλωσε: «Συγχαρητήρια στους αθλητές μου για την όλη προσπάθεια που έκαναν κατά τη διάρκεια της διακοπής του πρωταθλήματος και για το ζήλο που έδειξαν στις προπονήσεις. Η νίκη αυτή σίγουρα είναι μια επιβράβευση γι αυτούς και για τον φίλαθλο κόσμο που γέμισε το κλειστό του Κιλκίς».