Λάθη στο τελευταίο 3’ στοίχισαν στον Εύαθλο την νίκη με τους Τιτάνες

Με ήττα στον Παλαμά από τους τοπικούς Τιτάνες με 84-77 ξεκίνησε για την νέα αγωνιστική περίοδο του καλαθοσφιαιρκού πρωταθλήματος γ’ ομίλου (α’ ομίλου Βορρά) γ’εθνικής κατηγορίας ο Εύαθλος Πολυκάστρου. Ένα αποτέλεσμα με το οποίο η ομάδα του Πολυκάστρου … «αδίκησε» τον ευατό της αφού:

-Στα τριάνταεπτα από τα σαράντα λεπτά του αγώνα διεκδικούσε την νίκη όχι απλώς επί ίσοις όροις αλλά με περισσότερες αξιώσεις.

-Παρά τα προβλήματα τραυματισμών είχε διάρκεια και σταθερότητα στην απόδοσή της έσι που αυτά να μην φανούν.

-Εύρισκε τον τρόπο να αντιδρά στα καλά διαστήματα της γηπεδούχου και να διατηρεί και τον έλεγχο του αγώνα και την επαφή με το αποτέλεσμα. Μάλιστα στο ημιχρόνιο…προηγήθηκε με 41-40!

-Υπέκυψε εν τέλει, εξ αιτίας διαδοχικών λαθών στο τελευταίο τρίλεπτο όταν και προσπάθησε να «εκβιάσει» την νίκη.

Πάντως με την εμφάνισή του την οποία χαρακτήρισαν το αγωνιστικό πάθος ο μη επηρεασμός από τον παράγοντα της έδρας και τα διαστήματα πολύς καλής απόδοσης ο Εύαθλος έχει τις δυναντότητες να συνεχίσει την παράδοση αξιό9λογων παρουσιων σ’αυτήν την κατηγορία άρα να παραμείνει για πέμπτη συνεχή περίοδο «ριζωμένος» σ’αυτήν.