Πρώτη νίκη για την Πλαγιά επί της Αναγέννησης Γιαννιτσών

“Έσπασε το ρόδι” για φέτος η ομάδα της Αναγέννησης Πλαγιάς νικώντας την αντίστοιχη των Γιαννιτσών στο δημοτικό στάδιο του Κιλκίς με 2-0.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι με ενναλαγές της μπάλλας και στις δύο πλευρές, η Πλαγιά κατάφερε να σημειώση από ένα τέρμα σε κάθε ημίχρονο.

Σε μια αναμέτρηση που ήταν στην κόψη του ξυραφιού η Πλαγιά πήρε αυτό που προσδοκούσε και πέρα από την καλή εμφάνιση τούτη τη φορά έβαλε στο… σακούλι της και τους πολυπόθητους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι παίκτες του Γ. Χατζηιωαννίδη μετά από μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση κατάφεραν και υπέταξαν την ομάδα των Γιαννιτσών κερδίζοντας την κατά κράτος εντός αγωνιστικού χώρου. Σε σημείο μάλιστα που το τελικό σκορ να μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο γεγονός που αποδεικνύει ότι η κατάσταση στην οποία βρίσκεται η Πλαγιά αποτελεί καλό οδηγό για την δύσκολη συνέχεια.

Η νικηφόρα κατάληξη του σκορ όμως αποδεικνύει επίσης ότι τις δυο πρώτες αγωνιστικές τα αποτελέσματα αδικούν την ομάδα του νομού καθώς η απόδοση της ήταν καλή αλλά δεν εισέπραττε, αδίκως, κανένα βαθμό.

Στο γήπεδο οι ποδοσφαιριστές της Αναγέννησης μπήκαν αποφασισμένοι για το καλύτερο και παρά την δυνατή αντίπαλο από τον γειτονικό νομό Πέλλης, ο αγώνας ήταν μονόδρομος καθώς δεν υπήρχαν άλλα περιθώρια μετά τις δύο απώλειες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης πήραν τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο λεπτό και διατήρησαν το ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του.

Κάνοντας απλή την κατάληξη του (ακόμη και στα τελευταία δέκα λεπτά όταν οι φιλοξενούμενοι πάτησαν λίγο καλύτερα, κέρδισαν μάλιστα πέναλτυ το οποίο τελικά απέκρουσε ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης, τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Ιπποκράτης Τριανταφυλλίδης).

Το μόνο άσχημο σημείο ήταν η αποβολή (με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Θ.Παπαδόπουλου) στο 86′ (είχε δει την πρώτη στο 58ο λεπτό) ενός βασικού ποδοσφαιριστή τις υπηρεσίες του οποίου θα στερηθεί η ομάδα την επόμενη αγωνιστική.

Έτσι στο 26΄με σουτ του Τηλέμαχου Παπαδόπουλου σημειώθηκε το πρώτο της τέρμα, ενώ στην επανάληψη ο M.Γρηγοριάδης στο 69΄ διπλασίασε το σκόρ.