Αθλητισμός

Εύαθλος Πολυκάστρου και γ’ εθνική …«πάνε μαζί»

Ο Εύαθλος Πολυκάστρου θα δώσει και του χρόνου το «παρών» στο καλαθοσφαιρικό πρωτάθλημα α’ ομίλου Βορρά γ’ εθνικής κατηγορίας, γιά τέταρτη συνεχή περίοδο.

Ετσι, κατέστη ο δεύτερος σύλλογος του νομού σε συμμετοχές στον χώρο των εθνικών κατηγοριών, πίσω από τον ΑΟ Γουμένισσας (ένδεκα στην γ’ εκ των οποίων οι δέκα συνεχείς, δύο συνεχείς στην β’) και μπροστά από τον Αετό Κιλκίς (τρεις συνεχείς).

Ο «επίλογος» της φετινής περιοδου «εγράφη» με εντός έδρας νίκη επί του ΑΟΚ Βεροίας με 65-63.

Μία νίκη, που οδήγησε τον Εύαθλο στην κατάληψη της πέμπτης θέσης της έως τώρα καλύτερης σ’ αυτήν την κατηγορία, ενώ έφτασε πολύ κοντά στην διεκδίκηση της τέταρτης που θα του εξασφάλιζε συμμετοχή στους αγώνες διαβάθμισης γιά την άνοδο.

Στον «αποχαιρετηστήριο» αγώνα η ομάδα του Πολυκάστρου παρουσιάσθηκε στα πρώτα τριάντα λεπτά αρκετά χαλαρή, ύστερα από την συνεχή ψυχολογική πίεση σχεδόν …καθ’ όλη την διάρκεια του πρωταθλήματος λόγω του υψηλού επιπέδου συναγωνισμού τόσο γιά τις τέσσερες προνομιούχες θέσεις όσο και γιά την παραμονή.

Ετσι, παρά την …συνήθη αξιόλογη αμυντική απόδοσή της, βρέθηκε προς στιγμήν να ηττάται από την βεροιώτικη με διαφορά ακόμη και δέκα πόντων.

Με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Εύαθλος βρήκε τον ρυθμό του και στην επίθεση ενώ στην συνέχεια περιόρισε δραστικώς και τα λάθη του, και λίγο πριν την λήξη εκμηδένισε την διαφορά.

Ο αγώνας κρίθηκε πέντε δευτερόλεπτα πριν το ηχητικό σήμα της γραμματείας γιά την λήξη, όταν ο Τσελέκης σημείωσε την νικητήρια καλαθιά, ενώ κατά το εναπομείναν διάστημα οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν είτε γιά ισοφάριση είτε γιά νίκη.