Μεγάλη νίκη του Ευάθλου στην Βέροια (63-62) με «ήρωα» τον Τσινόπουλο

Με την μικρότερη δυνατή διαφορά του ενός πόντου, αλλά… μεγίστης αξίας και σημασίας η δεύτερη συνεχής νίκη του Ευάθλου Πολυκάστρου στο καλαθοσφαιρικό πρωτάθλημα α΄ομίλου Βορρά γ΄εθνικής κατηγορίας.

Την σημείωσε εκτός έδρας επί του ΑΟΚ Βεροίας με 63-62, και είναι μεγίστης αξίας, καθώς η ομάδα του Πολυκάστρου έπαιξε μετά το πρώτο δεκάλεπτο με πέντε έναντι… επτά, καθώς οι διαιτητές Αγραφιώτης και Γραικός έγιναν… «αυτόκλητα» πρόσθετα στελέχη της βεροιώτικης, και μεγίστης σημασίας, αφού χάρη σ΄αυτήν ο Εύαθλος «πατεί» πιό «γερά» πλέον στις ασφαλείς θέσεις της κατάταξης, με την λήξη του πρώτου γύρου.

Οι Πολυκαστρινοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με το παθιασμένο παιχνίδι τους, την πιεστική σε όλο το γήπεδο άμυνά τους και δίνοντας έντονο «παρών» κάτω από τα δύο καλάθια, ανέλαβαν τα «ηνία» του αγώνα και δημιούργησαν ασφαλή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Κατόπιν εκμεταλλεύθηκαν το «μούδιασμα» των Βεροιωτών, και περί τα μέσα του δευτέρου διηύρυναν την διαφορά μέχρι και τους δεκαεπτά πόντους!
Ύστερα άρχισαν… τα «φαλτσοσφυρίγματα», με καταλογισμό ανυπάρκτων ή «ανάποδων» φάουλ (αμυντικών και επιθετικών), και βημάτων, αλλά και οι διαιτητικές «παραλείψεις», με τα πολλά … «στραβά μάτια» σε παραβάσεις των γηπεδούχων.

Κατ΄αυτόν τον τρόπο ο ΑΟΚ Βεροίας «ροκάνισε» σιγά-σιγά την υπό ομαλές συνθήκες μη καλυπτόμενη διαφορά, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα προηγήθηκε με 62-60.

Η «θεία δίκη» ήλθε ενάμισυ δευτερόλεπτο πριν την λήξη, όταν στο τελευταίο σουτ του αγώνα, που ήταν τριών πόντων, ο Τσινόπουλος κέρδισε «φάουλ» και εν συνεχεία, επιδεικνύοντας «ολύμπια» ψυχραιμία, ευστόχησε και στις τρεις βολές, αποκαθιστώντας την καλαθοσφαιρική ομαλότητα, καθώς υπό «κανονικές συνθήκες», δηλαδή έστω και με διαιτησία 60-40 υπέρ… του ΑΟΚ, ο Εύαθλος όχι μόνο δεν έχανε τον αγώνα, αλλά το πιθανότερο ήταν να τον κερδίσει με διψήφιο αριθμό διαφοράς.

Ενδεικτικό της ατμόσφαιρας εκνευρισμού, από την στιγμή που οι διαιτητές έγιναν… «πρωταγωνιστές», το… 6-5 (!) υπέρ του ΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο!

Και σ΄αυτήν την περίπτωση δεν ισχύει για τον Εύαθλο το «τέλος καλό, όλα καλά», αφού η ομάδα του Πολυκάστρου ήταν καλύτερη και άξιζε της νίκης, ενώ ήττα της θα συνιστούσε κατάφωρη καλαθοσφαιρική αδικία.