Μεγάλη νίκη του Ευάθλου με 58-42 επί του Πρωτέως Γρεβενών

Ένα ακόμη αποφαστιτικό «βήμα» εμπρός, στον «δρόμο» για την ανανέωση της παραμονής στην γ’ εθνική κατηγορία έκανε ο Εύαθλος/Μακεδόνες Πολυκάστρου, επκρατώντας του Πρωτέως Γρεβενών με 58-42.

Το πολυκαστρινό συγκρότημα δεν «έπιασε» κάποια «μεγάλη» απόδοση, παρουσίασε όμως άμυνα με προδιαγραφές… ανωτέρων κατηγοριών, με την οποία προκάλεσε «ασφυξία» στο φιλοξενούμενο.

Γι’αυτό «μιλούν» οι… δεκαέξι όλοι κι όλοι πόντοι, που δέχθηκε στην επανάληψη, με τους περισσοτέρους μάλιστα από αυτούς από… ελεύθερες βολές!

Όπως ήταν εξαιρετικός στην άμυνα ακόμη και στο πρώτο ημιχρόνιο, αν ήταν στοιχειωδώς αποτελεσματικότερος στις επιθετικές επιλογές και προσπάθειές του, η ούτως ή άλλως μεγάλη νίκη του θα μπορούσε να είχε προσλάβει ακόμη και «σαρωτικές» διαστάσεις.

Δεδομένου, ωστόσο ότι έγινε για άλλη μια φορά φανερό, ότι διανύει περίοδο αγωνιστικού «φορμαρίσματος», είναι θέμα χρόνου και η βελτίωσή του στον επιθετικό τομέα, κάτι που θα ενισχύσει σημαντικά την προσπάθεια αλλά τις πιθανότητές του να παραμείνει και για την επόμενη αγωνιστική περίοδο στην γ΄εθνική κατηγορία.

Αν, πάντως, κριτήριο αποτελεί η άμυνά του στον αγώνα με τον Πρωτέα Γρεβενών, ο Εύαθλος/Μακεδόνες Πολυκάστρου δικαιωματικώς ανήκει σ’αυτήν την κατηγορία!