«Έσπασε το ρόδι» για φέτος ο Ζαφειράκης Νάουσας επί του Αετού Κιλκίς

Στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ανδρών της Α΄ΕΚΑΣΚΕΜ, ο ΠΑΣ Αετός Κιλκίς αντιμετώπισε στο κλειστό γυμναστήριο της Νάουσας τον Ε.Γ.Σ Ζαφειράκης από τον οποίο ηττήθηκε με το αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα 67-58.

Η αναμέτρηση στα ¾ της διάρκειας της ήταν αμφίρροπη.

Στο 1ο δεκάλεπτο η ομάδα μας έπιασε τα συνήθη της επίπεδα και κινούμενη με ηρεμία τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, έκλεισε το σκορ προηγούμενη με 21-23 της γηπεδούχου ομάδος. Στο 2ο δεκάλεπτο και εκεί που θα περίμενε κανείς οι παίκτες του Αετού να γίνουν ακόμη ποιο αποτελεσματικοί και να παίξουν επιθετικότερη άμυνα, να παίξουν με μεγαλύτερη συγκέντρωση στην επίθεση, οι Κιλκισιώτες τα κατάφεραν μεν καλά στην άμυνα δεχόμενοι 18 πόντους, αλλά βραχυκύκλωσαν επιθετικά πετυχαίνοντας μόνο 11 με το ημίχρονο να κλείνει 39-34 υπέρ της γηπεδούχου ομάδος με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 18-11 υπέρ της γηπεδούχου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το κακό ξεκίνημα κυρίως επιθετικά έδειξε ότι οι παίκτες του Αετού δεν μπορούσαν να “γυρίσουν” το παιγνίδι, καθώς δε βρήκαν λύσεις ούτε από το πάγκο έχοντας μόνο 9 πόντους στο ενεργητικό τους σε όλο το δεκάλεπτο. Η αλήθεια είναι ότι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα περιορίζοντας τους οικοδεσπότες της αναμέτρησης στους 11 πόντους, παρόλα αυτά όμως, η εικόνα της επιθετικής λειτουργίας της ομάδος μας ήταν κακή. Έτσι με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 11-09 υπέρ του ΕΓΣ Ζαφειράκης έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 50-43.

Η τετάρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Αετό να είναι κοντά στο σκορ. Κάπου εκεί οι παίκτες της ομάδος μας έχασαν τη συγκέντρωση τους, προσπαθώντας με ατομικές ενέργειες να γυρίσουν το παιχνίδι με πολλά χαμένα lay υp ενδεικτικό της της <<άναρχης>> θέλησης για νίκη.

Όσο κι αν στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα της επίθεσης για την ομάδα του Αετού ήταν καλύτερη, οι παίκτες τού Ζαφειράκη αντιπαρήλθαν το run and gun παιγνίδι των φιλοξενουμένων και σκόραραν επίσης με αποτελεσματικότητα. Έτσι το τελευταίο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 17-15, και νικητής της αναμέτρησης ο ΕΓΣ Ζαφειράκης Νάουσας με σκορ 64-58.

Ο τρόπος με τον οποίο έχασε το παιγνίδι η ομάδα καταδεικνύει με εμφατικό τρόπο ότι δεν γίνεται να πετύχεις σε οτιδήποτε, χωρίς να είσαι συγκεντρωμένος και ήρεμος.

Να σημειωθεί επίσης ότι ο Αετός Κιλκίς αγωνίστηκε χωρίς το τραυματία Σιδηρόπουλο (θλάση) και με τον υπαρχηγό Θωμά Κόγια να σφίγγει τα δόντια και να παίζει με διάστρεμμα από τη προπόνηση της Τρίτης.

Διαιτητές: Μητώνας – Μποΐτσης
Δεκάλεπτα: 21-23, 39-34, 50-43, 67-58.