Ξεχώρισαν οι πρωτοπόροι των πρωταθλημάτων της ΕΠΣ Κιλκίς

Αθλητισμός /

Ο πρωτοπόρος της α1 κατηγορίας ΠΑΟ Κρηστώνης επιβλήθηκε του τρίτου Αγίου Χαραλάμπους, ενώ η δεύτερη ΑΕ Πολυκάστρου «φιλοδώρησε» το Πάικο Γουμένισσας με «εξάρα».
Ετσι, οι δύο νικήτριες ομάδες αποσπάσθηκαν αισθητά από τις διώκτριές τους, με τον Μ. Αλέξανδρο Βαφειοχωρίου, παρά το «στραβοπάτημά» του στην Αργυρούπολη, «έπιασε» στην Τρίτη θέση τον «νεοφώτιστο» Α. Χαράλαμπο, ο οποίος σε έναν αγώνα δέχθηκε τρία τέρματα, εκεί που στους προηγούμενους εννιά είχε δεχθεί μόλις τέσσερα!
Στην Πέμπτη θέση «αναρριχήθηκε» ο Ποντιακός Ν. Σάντας, καταβάλλοντας τον Εθνικό ΣΣ Μουριών, τον οποίο και «προσπέρασε», όπως και το ισόβαθμο της Πάικο Γουμένισσας, ενώ «έδαφος» κέρδισε το Ν. Γυναικόκαστρο, επικρατώντας εκτός έδρας την ουραγό Δόξα Χέρσου, και ισοβαθμώντας με την Αργυρούπολη. Την τελευταία «έπιασε», σε μία τριπλή ισοβαθμία και το Π. Αγιονέρι, χάρη στην νίκη του στον Α. Πέτρο.
Λίγο πιο κάτω «ανάσα» πήραν οι Μάνδρες, περνώντας νικηφόρα από τον Επτάλοφο, που παρέμεινε ισόβαθμος του Α. Πέτρου στην βάση της κατάταξης, με απόσταση ασφαλείας μόνον από την τελευταία Δόξα Χέρσου.
Σημειώνεται τέλος, ότι η ισοπαλία του Μ. Αλεξάνδρου Βαφειοχωρίου στην Αργυρούπολη ήταν η πρώτη φετινή του.
Η νίκη του συνεχώς ανερχομένου Απόλλωνος Μαυρονερίου στην Πλαγιά και εκτός έδρας ήττα της Φύσκας από τον πρωτοπόρο Α. Αντώνιο είχαν ως επακόλουθο να «κοπεί στα δύο» ο α’ όμιλος α’ κατηγορίας, δηλαδή να ξεχωρίσει σαφώς η πρώτη εξάδα από την δεύτερη. Επί πλέον, ο Α. Αντώνιος, δεύτερο Κεντρικό, που συνέχισε με εκτός έδρας άνετη νίκη, και το τρίτο Κοιλάδι, με την νίκη του «στα χαρτιά» λόγω Μελανθίου, αποσπάσθηκαν από τους διώκτες τους μετά την προαναφερθείσα ήττα της Πλαγιάς. Σημαντικό «βήμα» εμπρός, παίρνοντας «βαθειά ανάσα» έκανε ο Καμπάνης νικώντας εκτός έδρας την Νίκη Ευκαρπίας. Παρά την ισοπαλία της με το αξιόμαχο Μεταλλικό η Κορομηλιά ανέκαμψε βαθμολογικώς, εκμεταλλευθείσα την ήττα του Λεβεντοχωρίου που υπέστη και νέα «καθίζηση».
Συνεχίζει να μην γνωρίζει άλλο αποτέλεσμα από την νίκη το πρωτοπόρο του β’ ομίλου Πευκόδασος, «θύμα» του αυτήν την φορά η ισχυρή Μ. Βρύση, η οποία έμεινε αρκετά πίσω από την πρώτη τετράδα, την οποία συμπληρώνουν Καστανιές, Βαλτοτόπι και Εύρωπος, που συνέχισαν με άνετες νίκες.
Με την Μ. Βρύση ισοβάθμησαν το Πολύπετρο, που εντυπωσίασε με την «οκτάρα» του επί του «ανεβασμένου» τελευταία Χορηγίου και οι Παίονες Αξιούπολης, που «σκάλωσαν» με «λευκή» ισοπαλία στο τοπικό «ντέρμπυ» με τον ιστορικό ουραγό Εθνικό, που απέσπασε για Τρίτη φορά ένα βαθμό, συνεχίζοντας να αγνοεί την νίκη.
Μετά και την ήττα της Ποντοηρακλείας από τις Καστανιές η τελευταία πεντάδα «αποκόπηκε» από τον υπόλοιπο «κορμό» της κατάταξης.
Καμμία μεταβολή στις τρεις πρώτες θέσεις της κατάταξης του α’ ομίλου, β’ κατηγορίας, αφού οι «συγκάτοικοι» στην κορυφή Μουριές και Δροσάτο και ο ακολουθών στην απόσταση «αναπνοής» του ενός βαθμού Α. Παντελεήμων συνέχισαν με νίκες.
Μάλιστα, διηύρυναν την απόσταση από την τέταρτη θέση, καθώς σ’ αυτήν «αναρριχήθηκε» δίνοντας συνέχεια στην συνεχή άνοδό της η Δοϊράνη, νικώντας εκτός έδρας και προσπερνώντας την Κορωνούδα.
Αξιοσημείωτο γεγονός η εκτός έδρας η πρώτη νίκη της Βάθης, σε μιαν ημέρα που ήταν η μόνη ομάδα από την Πέμπτη θέση και κάτω, η οποία σημείωσε «τρίποντο».
Η δέκατη αγωνιστική ήταν ημέρα των φιλοξενουμένων που σημείωσαν τέσσερες νίκες έναντι μιας των γηπεδούχων, σε μιαν ακόμη απουσία της ισοπαλίας.
Τα πλήρη αποτελέσματα
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Επτάλοφος – Μάνδρες 1-2
(Αμοιρίδης – Ι. Γιαννακίδης, Γ. Ελέζογλου)
ΠΑΟ Κρηστώνης – Α. Χαράλαμπος 3-1
(Γ. Ιωαννίδης 2, Κ.Πότκας – Αγραφιώτης)
Δόξα Χέρσου – Ν. Γυναικόκαστρο 0-4
(Σιτσανέλης 2, Χρυσουλίδης, Τοπχαράς)
Α. Πέτρος – Π. Αγιονέρι 1-2
(Τσιτσιντάς – Λάζος, Π. Σάμιος)
Ποντιακός Ν.Σ. – Εθνικός ΣΣΜ 2-1
(Ασλανίδης, Αλ.Κωνσταντινίδης-Αλεξίου)
ΑΕ Πολυκάστρου-Πάικο Γουμ. 6-0
(Ε.Στεφανίδης 2, Ντουντούκης 2, Γ.Γεωργιάδης, Καλόνικος)
Αργυρούπολη-Μ.Αλέξανδρος Βαφ. 1-1
(Βέργος-Ρωμανίδης)Επτάλοφος-Μάνδρες 1-2

[table]

Α/Α,ΟΜΑΔΕΣ,ΤΕΡΜΑΤΑ,ΒΑΘΜΟΙ,

1. ,ΠΑΟΚ Κρηστώνης ,23-9, 27
2. ,Α.Ε. Πολυκάστρου ,39-68, 25
3. ,Α.Χαράλαμπος ,13-7, 19
4. ,Μ.Αλέξανδρος Βαφειοχωρίου,20-9,19
5. ,Ποντιακός .Σάντας,12-13 ,17
6. ,Πάικο Γουμένισσας,14-19, 15
7. ,Εθνικός ΣΣ Μουριών ,18-21 ,15
8. ,Ν.Γυναικόκαστρο ,17-9 ,13
9. ,Αργυρούπολη,14-15 ,13
10. ,Π.Αγιονέρι, 9-23,13
11. ,Μάνδρες ,13-17 ,10
12. ,Α.Πέτρος ,11-20, 7
13. ,Επτάλοφος ,12-26 ,7
14. ,Δόξα Χέρσου, 5-28 ,1

[/table]
Η επομένη ημέρα (Σάββατο 14.12.13)
Μάνδρες-Α.Πέτρος
Α.Χαράλαμπος-Αργυρούπολη
Μ.Αλέξανδρος Βαφ.-ΠΑΟ Κρηστώνης
Πάικο Γουμ.-Επτάλοφος
Εθνικός ΣΣΜ-Δόξα Χέρσου
Ν.Γυναικόκαστρο-ΑΕ Πολυκάστρου
Π.Αγιονέρι-Ποντιακός ΝΣ
Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος
Μελάνθιο-Κοιλάδι 0-3αα
Κορομηλιά-Μεταλλικό 2-2
Νίκη Ευλ.-Καμπάνης 2-3
Α.Αντώνιος-Φύσκα 3-1
Πλαγιά-Απόλλων Μαυρ. 0-2
Λεβεντοχώρι-Κεντρικό 0-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (10η αγωνιστική)

[table]

Α/Α,ΟΜΑΔΕΣ,ΤΕΡΜΑΤΑ,ΒΑΘΜΟΙ,

1. ,Α.Αντώνιος ,25-9 ,23
2. ,Κεντρικό ,24-11 ,21
3. ,Κοιλάδι ,25-14 ,19
4. ,Πλαγιά ,13-6 ,16
5. ,Μεταλλικό ,24-19 ,16
6. ,Απόλλων Μαυρονερίου,16-15 ,16
7. ,Φύσκα ,17-20 ,11
8. ,Καμπάνης ,13-19 ,10
9. ,Νίκη Ευκαρπίας,15-23 ,10
10. ,Κορομηλιά ,13-19 ,9
11. ,Λβεντοχώρι ,7-13 ,8
12. ,Μελάνθιο ,Αποσύρθηκε

[/table]
Η επομένη ημέρα (Κυριακή 15.12.13)
Μεταλλικό-Λεβεντοχώρι
Καμπάνης-Πλαγιά
Φύσκα-Απόλλων Μαυρ.
Κοιλάδι-Κεντρικό
Κορομηλιά-Α.Αντώνιος
Β όμιλος
Πευκόδασος-Μ.Βρύση 4-1
Εύρωπος-Πλατανιά 5-0
Τούμπα-Βαλτοτόπι 1-3
Εθνικός Αξ.-Παίονες Αξιούπολης 0-0
Πολύπετρο-Χορήγι 8-1
Καστανιές-Ποντοηράκλεια 2-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (10η αγωνιστική)

[table]

Α/Α,ΟΜΑΔΕΣ,ΤΕΡΜΑΤΑ,ΒΑΘΜΟΙ,

1. ,Πευκόδασος ,29-9 ,30
2. ,Καστανιές ,22-11 ,25
3. ,Βαλτοτόπι ,25-16 ,22
4. ,Εύρωπος ,22-11 ,20
5. ,Πολύπετρο ,19-10 ,15
6. ,Μ.Βρύση ,21-14 ,15
7. ,Παίονες Αξιούπολης ,13-11 ,15
8. ,Ποντοηράκλεια ,21-22 ,10
9. ,Χορήγι ,14-29 ,9
10. ,Τούμπα 1,0-29 ,4
11. ,Πλατανιά ,4-27 ,4
12. ,Εθνικός Αξιούπολης,6-17 ,3

[/table]
Η επομένη ημέρα (Σάββατο 14.12.13)
Πευκόδασος-Τούμπα
Πλατανιά-Καστανιές
Βαλτοτόπι-Πολύπετρο
Παίονες Αξιούπολης-Χορήγι
Μ.Βρύση-Ποντοηράκλεια
Εύρωπος-Εθνικός Αξ.
Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α όμιλος
Χειμαδιό-Βάθη 0-1
Διπόταμος-Α.Παντελεήμων 0-2
Δροσάτο-Γερακαριό 2-1
Ξηρόβρυση-Μουριές 1-2
Κορωνούδα-Δοϊράνη 0-3
Δεν αγωνίσθηκε η Τέρπυλλος

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (10η αγωνιστική)

[table]

Α/Α,ΟΜΑΔΕΣ,ΤΕΡΜΑΤΑ,ΒΑΘΜΟΙ,

1. ,Μουριές ,33-12 ,23
2. ,Δροσάτο ,28-9 ,23
3. ,Α.Παντελεήμων ,20-6 ,22
4. ,Δοϊράνη ,28-17 ,16
5. ,Κορωνούδα ,16-17 ,14
6. ,Τέρπυλλος ,16-10 ,13
7. ,Ξηρόβρυση ,15-11 ,11
8. ,Χειμαδιό ,12-25 ,7
9. ,Διπόταμος ,6-26 ,4
10. ,Βάθη ,8-32 ,4
11. ,Γερακαριό ,11-28 ,0

[/table]
Το Γερακαριό ξεκίνησε με μείον έξι βαθμούς.
Η επομένη ημέρα (Σάββατο 14.12.13)
Τέρπυλλος-Μουριές
Βάθη-Γερακαριό
Α.Παντελεήμων-Κορωνούδα
Δροσάτο-Ξηρόβρυση
Δοϊράνη-Διπόταμος
Δεν αγωνίζεται το Χειμαδιό

Περισσότερα
Δείτε ακόμα