Τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου των πρωταθλημάτων της Ε.Π.Σ. Κιλκίς

ΚΙΛΚΙΣΙΑΚΟΣ

Διηύρυνε στους 15 βαθμούς την απόσταση από το Πάικο Γουμένισσας, που παρέμεινε με ασφάλεια στην δεύτερη θέση, παρά την εντός έδρας ήττα από την Πλαγιά, η οποία εδραιώθηκε στην τέταρτη θέση, με τρίτο τον Επτάλοφο.

Συνέχισε την ανοδική πορεία ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης. Πιο ελεύθερα «αναπνέει» τώρα το Π.Αγιονέρι, που «προσπέρασε» τον Ά.Χαράλαμπο, ο οποίος πάντως διατηρεί ασφαλή απόσταση από την … «κινούμενη άμμο», όπου «κόλλησαν» ΑΕ Πεδινού, Αργυρούπολη και Πολύπετρο.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Εθνικός Αξιούπολης – Ατρόμητος Π. Αγιονερίου 0-2

ΠΑΟΝΕ Επταλόφου – Αστέρας Μ.Βρύσης 3-2

Ηρακλής Αργυρούπολης – Αλέξανδρος Κιλκίς 1-3

Κιλκισιακός – Μακεδονικός Πολυπέτρου 6-0

ΑΕ Πεδινού – ΠΑΟΚ Κρηστώνης 1-2

Ποντιακός Α.Χαραλάμπους – ΑΕ Πολυκάστρου 4-4

Παίκο Γουμένισσας – Αναγέννηση Πλαγιάς 1-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (20η αγωνιστική)

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΤΕΡΜΑΤΑ BΑΘΜΟΙ
1. Κιλκισιακός 57-4 56
2. Πάικο Γουμένισσας 43-22 41
3. ΠΑΟΝΕ Επταλόφου 42-24 37
4. Αναγέννηση Πλαγιάς 34-24 36
5. Αστέρας Μεγ.Βρύσης 38-32 32
6. Α.Ε.Πολυκάστρου 35-21 32
7. ΠΑΟΚ Κρηστώνης 34-22 30
8. Αλέξανδρος Κιλκίς 57-38 29
9. Ατρόμητος Π.Αγιονερίου 29-26 24
10. Ποντιακός Αγ.Χαραλάμπους 25-32 23
11. Α.Ε.Πεδινού 19-30 19
12. Ηρακλής Αργυρούπολης 22-46 17
13. Μακεδονικός Πολυπέτρου 10-41 15
14. Εθνικός Αξιούπολης 6-89 0

Αφαιρέθηκε ένας βαθμός από τον ΠΑΟΚ Κρηστώνης

Η επόμενη ημέρα (Σάββατο 11-3-17)

Π.Αγιονέρι-Πάικο Γουμένισσας
Μ.Βρύση-Αργυρούπολη
ΠΑΟΚ Κρησ.-Αλέξανδρος Κιλκίς
Ά.Χαράλαμπος-Επτάλοφος
Πλαγιά-Κιλκισιακός
ΑΕ Πολυκάστρου-ΑΕ Πεδινού
Πολύπετρο-Εθνικός Αξιούπολης

Πρωτάθλημα α’ κατηγορίας ΕΠΣΚ
Α όμιλος

Το Δροσάτο ανέκτησε τα πρωτεία στον α΄όμιλο α΄κατηγορίας, παρ’όλο που ισοβαθμεί με το Λεβεντοχώρι, με τον Εθνικό ΣΣ Μουριών να ακολουθεί σε απόσταση «αναπνοής». Στο «παιχνίδι» της ανόδου παρέμειναν Σταυροχώρι, Κοιλάδι και Ν.Γυναικόκαστρο. Ανάσανε βαθιά η Δόξα Χέρσου, ενώ αποφασιστικό «βήμα» παραμονής έκανε ο Ποντιακός Ν.Σάντας.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Νίκη Ευκαρπίας – Λεβέντης Λεβεντοχωρίου 0-3

Ποντιακός Ν.Σάντας – Ηρακλής Φύσκας 2-1

ΠΟ Ξηρόβρυσης – Εθνικός Σ.Σ.Μουριών 2-6

Προοδευτική Σταυροχωρίου – Ηρακλής Κοιλαδίου 1-1

Δόξα Χέρσου – Απόλλων Μαυρονερίου 2-0

Μακεδονικός Δροσάτου – Μ.Αλέξανδρος Ν.Γυναικοκάστρου 2-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (17η αγωνιστική)

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΤΕΡΜΑΤΑ BΑΘΜΟΙ
1. Λεβέντης Λεβεντοχωρίου 46-11 40
2. Μακεδονικός Δροσάτου 46-20 38
3. Εθνικός Σ.Σ.Μουριών 53-22 37
4. Προοδευτική Σταυροχωρίου 33-19 31
5. Ηρακλής Κοιλαδίου 35-29 30
6. Μ.Αλέξανδρος Ν.Γυναικοκάστρου 39-15 29
7. Απόλλων Μαυρονερίου 30-27 25
8. Δόξα Χέρσου 24-23 24
9. Ποντιακός Ν.Σάντας 16-29 16
10. Ηρακλής Φύσκας 19-54 12
11. Π.Ο.Ξυρόβρυσης 17-65 6
12. Νίκη Ευκαρπίας 6-50 6


Η επόμενη ημέρα (Σάββατο 11-3-17)

Λεβεντοχώρι-Δόξα Χέρσου
Απόλλων Μαυρ.-Ξηρόβρυση
Δροσάτο-Σταυροχώρι
Ποντιακός ΝΣ-Νίκη Ευκαρπίας
Φύσκα-Ν.Γυναικόκαστρο
Κοιλάδι-Εθνικός ΣΣ Μουριών

Β όμιλος

Ο πρωτοπόρος του β΄ομίλου Ά. Πέτρος αποσπάσθηκε κατά τρείς βαθμούς από τον δεύτερο Εύρωπο, ενώ για τις θέσεις αγώνων διαβάθμισης για την άνοδο, μετά τα «στραβοπατήματα» Ευρώπου και Ανθοφύτου, πολλαπλασίασαν τις πιθανότητες τους Ποντοηράκλεια, Μ.Αλέξανδρος Βαφειοχωρίου και Αίας Πολυκάστρου. Σε πιο ασφαλές «έδαφος» Πευκόδασος και Μεταλλικό.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Αίας Πολυκάστρου-Άσπρος 3-2

Ανθόφυτο-Ά.Πέτρος 0-1

Μεταλλικό-Χορήγι 4-2

Βαλτοτόπι-Πευκόδασος 1-3

Εύρωπος-Μ.Αλέξανδρος Βαφ. 1-1

Ποντοηράκλεια-Τούμπα 1-0

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (17η αγωνιστική)

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΤΕΡΜΑΤΑ BΑΘΜΟΙ
1. Ά.Πέτρος 37-11 39
2. Εύρωπος 37-18 36
3. Ανθόφυτο 32-15 31
4. Ποντοηράκλεια 33-29 27
5 .Μ.Αλέξανδρος Βαφ. 32-22 26
6. Αίας Πολυκάστρου 28-26 25
7. Πευκόδασος 26-30 21
8. Μεταλλικό 19-34 20
9. Χορήγι 21-30 17
10. Τούμπα 23-32 16
11. Άσπρος 16-35 13
12. Βαλτοτόπι 13-35 11

Η επόμενη ημέρα (Κυριακή 12-3-17)
Άσπρος-Εύρωπος
Μ.Αλέξανδρος Βαφ.-Μεταλλικό
Ποντοηράκλεια-Βαλτοτόπι
Ανθόφυτο-Αίας Πολυκάστρου
Ά.Πέτρος-Τούμπα
Πευκόδασος-Χορήγι

Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Βάσει λογικής το νεοσύστατο, πρωτοπόρο της β΄κατηγορίας Αναβρυτό πρέπει ήδη να θεωρείται ομάδα της α΄, ενώ κάτι… ελάχιστοι βαθμοί λείπουν από την Τέρπυλλο για τον ίδιο. Για τις άλλες δύο προνομιούχες θέσεις κέρδισαν «έδαφος» Έλπίδες Κικλίς και ΑΟΚ Πολυκάστρου, ενώ στην «μάχη» παρέμεινε και ο Βαπτιστής. Αντιθέτως, «οπισθοχώρησε» ο Α.Παντελεήμων. «Αποκολλήθηκαν» από τον «βυθό» οι Μουριές.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:

Κορωνούδα-Μουριές 1-2

Ηλιόλουστο-Τέρπυλλος 2-3

Μικρόκαμπος-Ελπίδες Κιλκίς 1-3

Αναβρυτό-Βαπτιστής 5-0

ΑΟΚ Πολυκάστρου-Ά.Παντελεήμων 1-0

Δεν αγωνίσθηκε η Μ.Στέρνα.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (17η αγωνιστική)

Α/Α ΟΜΑΔΕΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΕΡΜΑΤΑ BΑΘΜΟΙ
1. Αναβρυτό 15 58-15 43
2. Τέρπυλλος 15 47-9 39
3. Ελπίδες Κιλκίς 16 40-27 33
4. Βαπτιστής 16 32-20 31
5. ΑΟΚ Πολυκάστρου 15 29-14 30
6. Α.Παντελεήμων 16 38-20 26
7. Μικρόκαμπος 15 26-31 16
8. Μ.Στέρνα 15 27-48 12
9. Μουριές 16 20-66 7
10. Κορωνούδα 16 13-41 6
11. Ηλιόλουστο 15 15-54 4

Η επόμενη ημέρα (Κυριακή 12-3-17)
Βαπτιστής-Κορωνούδα
Μουριές-Μικρόκαμπος
Ηλιόλουστο-ΑΟΚ Πολυκάστρου
Ά.Παντελεήμων-Μ.Στέρνα
Τέρπυλλος-Αναβρυτό
Δεν αγωνίζονται οι Ελπίδες Κιλκίς

Αναλυτικά ρεπορτάζ και φωτογραφίες από όλους τους αγώνες διαβάστε την Τρίτη στην καθημερινή εφημερίδα «Ημερησία» που κυκλοφορεί στα περίπτερα του νομού Κιλκίς