Αθλητισμός

«Έπιασε στον ύπνο» την Αναγέννηση ο Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου (0-4)

Σε «βαρειά» εντός έδρας ήττα, με 4-0, υποχρέωσε την Αναγέννηση Πλαγιάς ο διεκδικητής του τίτλου του γ΄ομίλου γ΄εθνικής κατηγορίας Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου Θεσσαλονίκης.

Το φιλοξενούμενο συγκρότημα ξεκίνησε ορμητικά και αιφνιδίασε το κιλκισιώτικο με «γρήγορα» τέρματα», τα οποία αρχικώς το απορρύθμισαν.

Είναι χαρακτηριστικό το ότι το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο πρώτο ημιχρόνιο, καθώς μετά τα δύο πρώτα τέρματα η Αναγέννηση προσπάθησε να αντιδράσει με «φουλ επίθεση», με επακόλουθο να εκτεθούν τα νώτα της στις ταχύτατες αντεπιθέσεις του Αγροτικού Αστέρα. Έτσι, αντί της μειώσεως ή ισοφαρίσεως, ήλθαν άλλα δύο τέρματα από πλευράς φιλοξενουμένων.

Στην επανάληψη, έχοντας απαλλαγεί από το άγχος, η ομάδα της Πλαγιάς κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και να πιέσει περισσότερο.

Τότε, όμως, φάνηκαν τα προβλήματα απουσιών αλλά και προσαρμογής των νέων αποκτημάτων, που δεν επέτρεψαν στην Αναγέννηση έστω και να περιορίσει την έκταση της ήττας.

Ωστόσο, πρόκειται για ένα αποτέλεσμα από εκείνα, που δεν θεωρούνται «εκτός προγράμματος», άρα δεν επηρεάζουν καθοριστικώς την προσπάθεια της Αναγέννησης να ανανεώσει την παρουσία της στην γ΄εθνική κατηγορία.