«Έπιασε στον ύπνο» την Αναγέννηση ο Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου (0-4)

Αθλητισμός /

Σε «βαρειά» εντός έδρας ήττα, με 4-0, υποχρέωσε την Αναγέννηση Πλαγιάς ο διεκδικητής του τίτλου του γ΄ομίλου γ΄εθνικής κατηγορίας Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου Θεσσαλονίκης.

Το φιλοξενούμενο συγκρότημα ξεκίνησε ορμητικά και αιφνιδίασε το κιλκισιώτικο με «γρήγορα» τέρματα», τα οποία αρχικώς το απορρύθμισαν.

Είναι χαρακτηριστικό το ότι το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο πρώτο ημιχρόνιο, καθώς μετά τα δύο πρώτα τέρματα η Αναγέννηση προσπάθησε να αντιδράσει με «φουλ επίθεση», με επακόλουθο να εκτεθούν τα νώτα της στις ταχύτατες αντεπιθέσεις του Αγροτικού Αστέρα. Έτσι, αντί της μειώσεως ή ισοφαρίσεως, ήλθαν άλλα δύο τέρματα από πλευράς φιλοξενουμένων.

Στην επανάληψη, έχοντας απαλλαγεί από το άγχος, η ομάδα της Πλαγιάς κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και να πιέσει περισσότερο.

Τότε, όμως, φάνηκαν τα προβλήματα απουσιών αλλά και προσαρμογής των νέων αποκτημάτων, που δεν επέτρεψαν στην Αναγέννηση έστω και να περιορίσει την έκταση της ήττας.

Ωστόσο, πρόκειται για ένα αποτέλεσμα από εκείνα, που δεν θεωρούνται «εκτός προγράμματος», άρα δεν επηρεάζουν καθοριστικώς την προσπάθεια της Αναγέννησης να ανανεώσει την παρουσία της στην γ΄εθνική κατηγορία.

Η σύνθεση:
Πάντος, Ορφανίδης, Κουτσουρίδης, Σερταρίδης, Παντελιάδης, Τηλ. Παπαδόπουλος, Νιζάμης, Βαχανελίδης, Κωνσταντινίδης, Φασουλάκος, Μιλ. Γρηγοριάδης.
Στην επανάληψη αγωνίσθηκαν και οι Κουρουζίδης, Αλ.Γρηγοριάδης, Πρέτσι, Τσοποζίδης και Γιώργης.

Οι επόμενοι αγώνες:
Τετάρτη 19-1-22, 15.00, Πανδραμαϊκός – Αναγέννηση Πλαγιάς.
Κυριακή 23-1-22, 15.00, Αναγέννηση Πλαγιάς – Θερμαϊκός Θέρμης.

Τα πλήρη αποτελέσματα
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΛΑΓΙΑΣ – Αγροτικός Αστ. Ευόσμου 0-4
Νέστος Χρυσούπολης – Πανδραμαϊκός 1-1
Αλεξανδρούπολη ΠΣ – Απόλλων Παραλιμνίου Σερ. 1-1
Μ.Αλέξανδρος Οφρυνίου Καβ. – Άρης Αβάτου Ξάν. 2-1
Δόξα Δράμας – Εθνικός Σοχού δεν διεξήχθη
Ορφέας Ξάνθης – Θερμαϊκός Θέρμης 1-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (10η αγωνιστική)
1. Αγροτικός Αστέρας 16-3 22
2. Πανδραμαϊκός 18-4 20
3. Άρης Αβάτου 16-9 19
4. Απόλλων Παραλιμνίου 15-12 14
5. Θερμαϊκός Θέρμης 12-14 13
6. Αλεξανδρούπολη ΠΣ 11-14 13
7. ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΛΑΓΙΑΣ 9-16 13
8. Εθνικός Σοχού 8-5 13
9. Δόξα Δράμας 8-8 10
10. Νέστος Χρυσούπολης 8-15 8
11. Μέγας Αλέξανδρος Οφρυνίου 5-12 8
12. Ορφέας Ξάνθης 10-24 6

Η επομένη ημέρα (Τετάρτη 19-1-22)
Αγροτικός Αστέρας – Θερμαϊκός Θέρμης
Εθνικός Σοχού – Ορφέας Ξάνθης
Πανδραμαϊκός – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΛΑΓΙΑΣ
Απόλλων Παραλιμνίου – Δόξα Δράμας
Άρης Αβάτου – Νέστος Χρυσούπολης
Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου – Αλεξανδρούπολη ΠΣ

Περισσότερα
Δείτε ακόμα

Οι άνεργοι επιτυχόντες του προγράμματος κοινωφελούς εργασίας καλούνται να επιλέξουν πάροχο κατάρτισης

Η ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΗ ΚΙΛΚΙΣ ΜΕΠΕ-ΚΔΒΜ πιστοποιημένος πάροχος κατάρτισης των προγραμμάτων κοινωφελούς εργασίας, ενημερώνει τους επιτυχόντες της δράσης «Προώθηση της απασχόλησης μέσω […]