“Εκτροχιασμός” απο ένα … “νεκρό” πεντάλεπτο

Ήττα του ΓΑΣΚ στην Πυλαία με 33-27

«Εκτροχιασμός» απο ένα …. «νεκρό» πεντάλεπτο

Την ευκαιρία μιας σπουδαίας νίκης στην Πυλαία «κλώτσησε» ο ΓΑΣ Κιλκίς με ένα «νεκρό» πεντάλεπτό του το οποίο εκμεταλλεύθηκε η τοπική ΑΕΣΧ και κέρδισε τον αγώνα με 33-27 «πιάνοντας» τον Φαίακα Κέρκυρας στην κορυφή της καταταξής του χειροσφαιρικού πρωταθλήματος βορείου ομίλου α2 εθνικής κατηγορίας. Ο αγώνας δικαιολόγησε τον χαρακτηρισμό του ως “ντέρμπυ” στο πρώτο ημιχρόνιο και έως τα μέσα της επανάληψης, όταν οι δύο ομάδες είτε είχαν προβάδισμα ενός-δύο τερμάτων είτε “συμβάδιζαν” στο αποτέλεσμα. Η καταστροφή για τον ΓΑΣΚ ήλθε στο διάστημα 45-50 ενώ υπολοίποταν ενός τέρματος. Ήταν το διαστημα κατά το οποίο υπέστη αγωνιστικό “βραχυκύκλωμα” με “χτυπητά” αμυντικά λάθη και βεβιασμένες όσο και κακές επιθετικές επιλογές. Έτσι η διαφορά απο το ένα τέρμα “πήγε” μέσα σ’αυτό το “νεκρό” πεντάλεπτο στα τέσσερα τέρματα εις βάρος του ΓΑΣΚ “εκτροχιάζοντας” τον απο την επί ίσοις όροις διεκδίκηση της νίκης. Και όταν στο τελευταίο δεκάλεπτο κατέβαλε προσπάθεια να “επιστρέψει” στον αγώνα συνάντησε την κατάλληλη αντίδραση της αρκούντως “διαβασμένης” ΑΕΣΧ που κατάφερε όχι μόνο να διατηρήσει την διαφορά των τεσσάρων τερμάτων αλλά προς το τέλος και να την αυξήσει στα έξι. Κατ’ αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Κιλκίς αν και παρέπεμπε ακλόνητη στην πρώτη τετράδα δεν κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις βαθμούς την απόστασή της απο την κορυφή. Συγχρόνως αυτή την ήττα ύστερα απο πέντε συνεχείς νίκες την υποχρεώνει να εντείνει την προσπάθεια αλλά και την προσοχή της ώστε να αποφύγει κάθε απρόοπτη αμυντική εξέλιξη στην υπόθεση της συμμετοχής στους κατατακτήριους αγώνες της τελικής φάσης του πρωταθλήματος. Με άλλα λόγια οφείλει να εντείνει την προσπάθεια και την προσοχή της ώστε να παραμείνει ασφαλής στην πρώτη τετράδα της κατάταξης.