Αθλητισμός

Με δύο μετάλλια γύρισαν οι τζουντόκα του Αία Κιλκίς από το Αμύνταιο

Στο διεθνές τουρνουά τζούντο στο Αμύνταιο το Σαββατοκύριακο 5-6.5.18 συμμετείχε ο Α.Σ. Αίας Κιλκίς με έξι αθλητές κατακτώντας δύο μετάλλια με την συμμετοχή της Ελλάδας, Βουλγαρίας, Γεωργίας, Καζακστάν, Ιρλανδίας, ΠΓΔΜ και Τουρκίας.

ΑΙΑΣ ΤΖΟΥΝΤΟ ΑΜΥΝΤΑΙΟ

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στον τελικό της κατηγορίας των 60 κιλών παίδων Β΄ απέναντι στον Τούρκο αθλητή ο τζουντόκα του Αίαντα Κιλκίς Θεόδωρος Τσέλακ.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε στην κατηγορία 50 κιλών παίδων Β΄ ο τζουντόκα του Αίαντα Κιλκίς Στυλιανός Αζναουρίδης.

Στον ημιτελικό των ρεπεσάζ στην κατηγορία τζούνιορ Α΄ 33 κιλών για το χάλκινο μετάλλιο αγωνίστηκε ο Νικόλαος Σοφιόγλου ο οποίος ηττήθηκε και έτσι έμεινε εκτός τελικού, σημειώνοντας δύο νίκες με ιπόν και δύο ήττες.

Ο Αλέξανδρος Κατσαρώνας στην κατηγορία 38 κιλών παίδων Β΄αγωνίστηκε σε δύο γκόλντεν σκορ των 5΄ το κάθε ένα (ο κανονικός αγώνας είναι 2 λεπτά) οπού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση ενός Τούρκου και ενός Έλληνα αθλητή και έμεινε εκτός διεκδίκησης μεταλλίου.

Ο Απόστολος Χαράλαμπος Καρύτσας στην κατηγορία + 60 κιλών παίδων Β΄ στο σύστημα πουλ γνώρισε την ήττα και στον τελικό του χάλκινου μετάλλιου ηττήθηκε από Βούλγαρο αθλητή.

Άτυχος λόγω τραυματισμού του αφού αναγκάστηκε να εγκαταλείψη τις προσπάθειες του στα 73 κιλά εφήβων ο Δημήτρης Αζναουρίδης ο οποίος στον πρώτο αγώνα ηττήθηκε από τεχνική εξαρθρώσεως τραυματιζοντάς τον αριστερό του αγκώνα.

Το διοικητικό συμβούλιο του συλλόγου και ο προπονητής Αθανάσιος Καρύτσας συγχαίρουν τους αθλητές για τις επιτυχίες τους και εύχονται μεγαλύτερες στο μέλλον, καθώς επίσης ευχαριστούν τους Σταύρο Κατσαρώνα αρχηγό αποστολής για την μεταφορά της αποστολής στο Αμύνταιο και τον έφορο του τμήματος Τζούντο Αθανάσιο Σοφιόγλου για την πολύτιμη βοήθεια στους αγώνες.