Η διαιτησία στέρησε την νίκη από τον ΑΜΣΠ στην Προσωτσάνη

Μετά τον Αλέξανδρο Αξιούπολης (30-29), η ΑΕ Προσωτσάνης Δράμας νίκησε στην έδρα της, με διαφορά ενός τέρματος, και τον ΑΜΣ «Πόντιοι Κιλκίς ΄89 (32-31)!

Έτσι, στον πρώτο γύρο του χειροσφαιρικού πρωταθλήματος ε΄ομίλου β΄εθνικής κατηγορίας ανεδείχθη… «φονεύς των Κιλκισιωτών», ορθώνοντας «εμπόδια» στον «δρόμο» των δύο ομάδων του νομού Κιλκίς προς την κατάληψη των δύο πρώτων θέσεων της κατάταξης.

Ωστόσο, οι δύο αυτοί αγώνες είχαν ένα ακόμη κοινό σημείο: Την από ανεπαρκή μέχρι επιζήμια για τις δύο ομάδες του νομού διατησία.

Και στους δύο αγώνες οι λανθασμένες αποφάσεις ή παραλείψεις εις βάρος των δύο εκπροσώπων του κιλκισιώτικου χειροσφαίρου απέβησαν καθοριστικές, καθώς οι περισσότερες υπήρξαν στα χρονικά σημεία, κατά τα οποία αυτοί είχαν «το πάνω χέρι», δηλαδή στις αρχές και τα τελευταία λεπτά της επανάληψης.

Ειδικότερα, σε ό,τι αφορά στον ΑΜΣΠ, ενώ από αρχή προηγείτο βρέθηκε μετά το 20΄να αγωνίζεται με επτά εναντίον… εννέα, εξ αιτίας των λαθών ή παραλείψεων των διαιτητών Ηλιάδη και Σαπανίδη, που «κράτησαν ζωντανή» την ΑΕΠ, εκεί που φαινόταν να κάμπτεται από το πάθος και το πείσμα των Κιλκισιωτών.

Και όταν ο ΑΜΣΠ ανέλαβε εκ νέου το προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο (26-25 στο 50΄, 29-28 στο 58΄), η συμπεριφορά της διαιτησίας έγινε ακόμη πιο αρνητική γι΄αυτόν, με αποκορύφωμα το τελευταίο δίλεπτο.

Έτσι, η ομάδα του Κιλκίς υποχρεώθηκε σε μιάν άδικη ήττα, εκεί που είχε πραγματοποιήσει εμφάνιση νίκης, ενώ παρουσίασε «εικόνα» ομάδας με δυνατότητες να πρωταγωνιστήσει έως το τέλος του πρωταθλήματος.

Και η αίσθηση, που «άφησε», είναι, ότι, ανεξάρτητα από το άδικο αυτό αποτέλεσμα, έχει τις δυνατότητες να επιτύχει τον αντικειμενικό σκοπό της ανόδου στην α2 εθνική κατηγορία.

Ιωαννίδης (Ευαγγελόπουλος), Κ.Κωστόπουλος 3, Γ.Κωστόπουλος 3, Γ.Καλαϊτζής 7, Ραγιόπουλος 3, Σαλαβασίδης 5, Τσιβιντζέλης 10, Τσαχουρίδης, Μαραντίδης.

Διαιτητές: Ηλιάδης-Σαπανίδης