Δέκατος ο ΑΟ Γουμένισσας στην α’ κατηγορία ΕΚΑΣΚΕΜ

Σε αγώνα της τελευταίας αγωνιστικής ημέρας του καλαθοσφαιρικού πρωταθλήματος α’ κατηγορίας Κ.Μακεδονίας, που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Εδέσσης, ο τοπικός ΓΑΣΕΔ επιβλήθηκε του ΑΟ Γουμένισσας με 67-53.

Ετσι, το συγκρότημα της Γουμένισσας κατέβαλε την δέκατη θέση της κατάταξης, και πλέον το μέλλον του στην κατηγορία εξαρτάται από τον αριθμό των ομάδων που θα υποβιβασθούν σ’ αυτήν από την γ’ εθνική.

Ο ΓΑΣ Έδεσσας αν και δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση πήρε προβάδισμα στο σκορ, βρίσκοντας επιθετικές λύσεις με τους Τότλη και Υφαντίδη ( 13-7 το 1ο δεκάλεπτο). Στη συνέχεια με την ομάδα να πιέζει στα 3/4 του γηπέδου, κατάφερε να κλέψει μπάλες και σταδιακά να χτίσει μια σημαντική διαφορά ( 29-21 στο ημίχρονο).

Στο 3ο δεκάλεπτο ο «Φέτα Χριστάκης ΓΑΣ Έδεσσας» ανέβασε ακόμη περισσότερο την πίεση του στην άμυνα, με αποτέλεσμα να δυσκολεύσει την κυκλοφορία της μπάλας για την ομάδα της Γουμένισσας.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε νικήτρια την ομάδα της Έδεσσας με 67-53.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης, Καραμανλής