Αθλητισμός

«Χρυσή» ευκαιρία μεγάλης νίκης στην Κοζάνη έχασε ο Εύαθλος

«Χρυσή» ευκαιρία μιάς …«εκτός προγράμματος» εκτός έδρας νίκη επί των τρίτων στην κατάταξη του καλαθοσφαιρικού πρωταθλήματος α’ ομίλου Βορρά γ’ εθνικής κατηγορίας Διοσκούρων Κοζάνης, που θα τον έφερνε νωρίτερα στην απόλυτη βαθμολογική ασφάλεια, έχασε ο Εύαθλος/Μακεδόνες Πολυκάστρου.

Το συγκρότημα του νομού Κιλκίς, ενώ όχι απλώς «κοίταξε στα μάτια» το κοζανίτικο αλλά και διεκδικησε επί ίσοις όροις την νίκη, φτάνοντας μάλιστα να προηγηθεί στο ημιχρόνιο με 30-25 υπέστη άδοξη ήττα εξ αιτίας αφ’ ενός ολιγωριών, λαθών και αστοχίας στα τελευταία λεπτά των δυο δεκαλέπτων του δευτέρου ημιχρονίου, αφ’ ετέρου δε τα «δύο μέτρα και δύο σταθμά» στον καταλογισμό των φάουλ εκ μέρους των διαιτητών Γαζέτα και Θεοδώρου.

Συγκεκριμένα τελευταίοι αργούσαν χαρακτηριστικώς να «δουν» φάουλ σε «σκληρές» άμυνες των Κοζανιτών, ενώ παραχώρησαν αρκετά εις βάρος των Πολυκαστρινών …«γιά ψύλλου πήδημα».

Ωστοσο, η βασικότερη αιτία της ήττας ήττα η πρώτη, καθώς ο Εύαθλος/Μακεδόνες έχασε πολλές ευακιρίες να αποκτήσει ένα, αν όχι ασφαλές, τουλάχιστον ικανοποιητικό προβάδισμα, που θα του έδινε τον «πρώτο λόγο» γιά την νίκη, δεδομένου και του άγχους με το οποίο «φόρτωσε» χάρη στο δυναμικό «παιχνίδι» του τους Διόσκουρους.

Γιά άλλη μία φορά η άμυνά του δικαίωσε την φήμη της, αλλά και γιά άλλη μία φορά η «εικόνα» στην τελική προσπάθεια δεν ήταν η καλύτερη δυνατή.