Υπερίσχυσε ο Άτλας εκτός έδρας του Εθνικού Κοζάνης με 3-0 σετ

Νέα νίκη για τον Άτλαντα Κιλκίς στο πετοσφαιρικό πρωτάθλημα β΄εθνικής κατηγορίας, και μάλιστα αυτήν την φορά με επίδειξη ισχύος.

Έτσι, εκμεταλλευόμενη την ανωτερότητά της τόσο στον αγωνιστικό όσο και στον ψυχολογικό τομέα, η ομάδα του Κιλκίς επικράτησε εκτός έδρας της αντίστοιχης του Εθνικού Κοζάνης με 3-0 σετ.

Συγχρόνως έδειξε, ότι βασίζεται στην σταθερότητα, στην σοβαρότητα και στην «καλλιέργεια» πνεύματος νικήτριας, κάτι που την καθιστά όλο και περισσότερο αποτελεσματική.

Γι΄αυτό άλλωστε κατάφερε να ελέγξει την αντίδραση της γηπεδούχου στα σημεία κατά τα οποία στα δύο πρώτα σετ οι δύο αντίπαλοι «πήγαιναν πόντο-πόντο», και από ένα σημείο και μετά να αποκτήσει άνετο προβάδισμα με μη αναστρέψιμη διαφορά.

Στο τελευταίο σετ υπερίσχυσε κατά κράτος καθώς η γηπεδούχος αρκέσθηκε στο να την ακολουθεί εξ αποστάσεως.

«Όπλα» του Άτλαντος και σ΄αυτόν τον αγώνα το «δύσκολο σερβίς», η σταθερότητα στην υποδοχής και οι πολύ καλές επιλογές στην επίθεση.