Αυτή την φορά πίστεψε στην νίκη ο Κιλκισιακός επί του Μ.Αλεξάνδρου Τρικάλων Ημαθίας

Ακόμη πιο κοντά στον στόχο της βρίσκεται για την παραμονή της στην κατηγορία η ομάδα του Κιλκισιακού μετά το επιβλητικό 3-0 επί του Μεγ.Αλεξάνδρου Τρικάλων Ημαθίας εκτός έδρας. Με δύο τέρματα που σημείωσε ο Παπαδημητρίου και ένα αυτογκόλ του Τερζή η ομάδα του Κιλκίς πίστεψε στην νίκη σε αντίθεση με ότι είχε κάνει στην έδρα του στο ισόπαλο 1-1 κερδίζοντας τον φετινό κυπελλούχο Ημαθίας.

Από το πρώτο δεκάλεπτο το κιλκισιώτικο συγκρότημα έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη αφού προηγήθηκε στο 7′ με ωραίο πλασέ μέσα από τη περιοχή του Ιάσονα Παπαδημητρίου, και δύο λεπτά αργότερα ο Τσουλχάη των γηπεδούχων στη προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα της ομάδας του.

Σημαντική ευκαιρία για τον Κιλκισιακό στο 63′ που δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 63′ ο Παπαδημητρίου και πάλι με κοντινή προσπάθεια ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Κολιοφούκα στο 89′ να κάνει διπλή απόκρουση στα δύο σουτ του Κίτσα. Στις καθυστερήσεις η κεφαλιά του Τερζή πέρασε έξω.

Έτσι συνεχίζει το νικηφόρο του σερί ο Κιλκισιακός, που βρίσκεται πλέον σε απόσταση αναπνοής από την 8η θέση.

Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάρη αφού πέρασε από την Ημαθία με το ευρύ 3-0 κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο Τρικάλων και στα τελευταία παιχνίδια με Αλμωπό Αριδαίας (εντός) και Πιερικό (εκτός) θα παλέψει για την παραμονή ενώ από την άλλη πλευρά, οι κυπελλούχοι Ημαθίας αποχαιρετούν και μαθηματικά την κατηγορία.

Οι συνθέσεις:
Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων: Γιαβάσης, Συμπεθέρης (46′ Πατσιαβούρας), Βλάχος, Τερζής, Τσουλχάη, Κιρκιλιανίδης, Κουκουράκης (52′ Ράμμος), Ποτουρίδης (46′ Ζαχαριουδάκης), Φετεινίδης (64′ Κίτσας Γ.), Καπετάνος, Παρσόπουλος
Κιλκισιακός: Κολιοφούκας, Ιορδανίδης, Καραμπάς (46′ Παπαχρυσάνθου), Παλάσκας (68′ Ραφαελίδης), Ματεντζίδης, Καρασίμος, Δρόσος, Λογγινίδης, Παπαδημητρίου (63′ Τοπαλίδης) Μοσχάκης, Καθάριος (46′ Ρετσινάς).