Αποκλείστηκαν από τον θεσμό του κυπέλλου ΓΑΣΚ και Αλέξανδρος

Δύσκολη αποδείχτηκε η πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου για την ΧΑΝΘ απέναντι στον ΓΑΣ Κιλκίς καθώς επικράτησε με 28-27.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τη ΧΑΝΘ μετά το πρώτο τέταρτο του αγώνα να παίρνει μια διαφορά στο σκορ ακόμη και 6 τέρματα στο 25ο λεπτό. Τελικά η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήγε στα αποδυτήρια με το υπερ της 16-11.

Στο δεύτερο μέρος, ο ΓΑΣ Κιλκίς ξεκίνησε πολύ δυναμικά και άρχισε σιγά σιγά να «ροκανίζει» τη διαφορά φτάνοντας στην ισοφάριση 10 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι. Η ΧΑΝΘ κατάφερε τελικά να βρει το γκολ της νίκης δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα και την πρόκριση από το Κιλκίς.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-8, 6-12, 8-14, 11-16 (ημχ.) 13-16, 15-17, 18-19, 22-22, 24-26, 27-29

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Αστέριος Τριανταφύλλου): Χοτζούδης 1, Βαφειάδης 1, Φαχουρίδης Α. 7, Φαχουρίδης Π. 6, Αναστασιάδης, Μαυρόπουλος Χ., Μαυρόπουλος Α. 2, Σακαλής, Γιαβασίδης 3, Πετρίδης, Βιολιτζής, Μανουσαρίδης, Φωτιάδης 1, Μέγκας 1, Τοκατζόγλου 5.

ΧΑΝΘ (Κώστας Τούτσης): Αρβανιτίδης 1, Μπόλας, Τσιρογιάννης 3, Σαρηγιαννίδης 5, Βαγκαράκης 7, Τσαμήτρος, Κορωνάς, Πάντζιος, Βακουφάρης 2, Κουπαρανίδης, Κωστόπουλος, Παπαδόπουλος 3, Αχίλιας, Οκανταρίδης 1, Μαρίνης 6, Μυρώδικος.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 2/3-4/4, Κόκκινη κάρτα: Γιαβασίδης 38.57 (τρία δίλεπτα)

Πιό εύκολα πέρασε στην επόμενη φάση του κυπέλλου ανδρών ο Φοίβος Συκεών καθώς επικράτησε με 28-16 επι του Αλέξανδρου Αξιούπολης.

Από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά ο Φοίβος κατάφερε να πάρει μια διαφορά στο σκορ της τάξεως των τεσσάρων τερμάτων. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μείωσαν στο γκολ όμως ο Φοίβος βρήκε απαντήσεις και πήγε στα αποδυτήρια με το υπερ του 11-7.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν σωστά τη διαφορά ασφαλείας που είχαν από το πρώτο μέρος και έφυγαν τελικά με τη νίκη-πρόκριση στην επόμενη φάση.

Tα πεντάλεπτα: 1-2, 2-6, 3-8, 5-8, 7-8, 7-11 (ημχ.) 7-12, 8-15, 10-19, 11-24, 14-24, 16-28

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Αντώνης Καρυπίδης): Ζιλήδης 1, Παπαρήγας, Πεχληβάνης, Γιαβασίδης 2, Μενεψάκος 2, Καλπακίδης, Παλαιστής 1, Τσορλίνης 1, Πλατής, Καράγγελος, Κοπαΐδης 3, Μουτούδης 3, Βραχιολίδης 1, Ζιάρας 1, Μαυρόπουλος 1, Στεφανίδης.

ΦΟΙΒΟΣ EUROLAMP (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Παπαδόπουλος Χ. 1, Μανωλούδης 2, Δελιάς, Ελοζίεβα 3, Πατσιάς 1, Σιγγιρίδης 1, Μεγγίδης, Παντελίδης, Τσιντίδης 5, Χαραλαμπίδης, Μουταφίδης, Θεοφάνου, Παπαδόπουλος Π. 1, Αθανασιάδης 9, Μήγγας 5, Βούζνιτς.

Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 0/1-3/3