Άντεξε μέχρι το 45΄ο ΓΑΣΚ στο Λουτράκι παρά την ιώση των παικτών του

Προηγήθηκε στο ημιχρόνιο με 11-9, ενώ έως το 50’ διεκδικούσε με αξιώσεις την νίκη.
Όμως, στον εκτός έδρας αγώνα της της Τετάρτης 23.4.14 η χειροσφαιρική ομάδα του ΓΑΣ Κιλκίς ηττήθηκε από την αντίστοιχη του διεκδικούντος την προνομιούχο τέταρτη θέση Ποσειδώνα Λουτρακίου με 25-19, επειδή στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης οι παίκτες της «προδόθηκαν» από τις συνέπειες της …ομαδικής τροφικής δηλητηρίασης, την οποία υπέστησαν μετά από κατανάλωση τροφής σε εστιατόριο, στο οποίο η αποστολή στάθμευσαν γιά γεύμα κατά την διάρκεια του ταξιδιού στο Λουτράκι.
Εξ αιτίας της τροφικής δηλητηρίασης οι παίκτες παρέμειναν κλινήρεις στο ξενοδοχείο επί περισσότερες από δεκατέσσερες ώρες, ενώ όταν συνήλθαν και «στάθηκαν στα πόδια τους», είχαν πολύ λίγο χρόνο στην διάθεσή τους γιά ανάκτηση δυνάμεων, στοιχειώδη προετοιμασία γιά τον αγώνα και ανάπαυση πριν την έναρξή του.
Έτσι, ενόσω διατηρούσαν τις δυνάμεις τους όχι μόνο έπαιξαν στα ίσα τους γηπεδούχους, αλλά και ήταν αυτοί που κέρδισαν τις εντυπώσεις, δείχνοντας ότι είναι στις δυνατότητές τους η νίκη.
Όμως, όπως αναφέρθηκε, στο τελευταίο δεκάλεπτο «μίλησε» η εξάντληση των Κιλκισιωτών την οποία και εκμεταλλεύθηκαν αρκούντως οι Λουτρακιώτες, φτάνοντας σε μιάν αγωνιώδη αλλά καθαρή επικράτηση με το προαναφερθέν 25-19.
Δεν μπορεί, ωστόσο, να μην εξαρθεί το αγωνιστικό φρόνημα των παικτών του ΓΑΣΚ, χάρη στο οποίο «τα έβαλαν» ακόμη και με τον προαναφερθέντα δυσάρεστο αστάθμητο παράγοντα, αναδεικνύοντας χαρακτήρα ομάδας «μαθημένης στα δύσκολα», όπως δηλαδή αρμόζει στην κιλκισιώτικη, την ιστορία και την φανέλλα της οποίας τίμησαν με το παραπάνω.Ο αγώνας ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή σε σεβασμό στην απώλεια μιας εξέχουσας προσωπικότητας στο χώρο της διαιτησίας, του Κου Μπάβα Φώτη που άφησε την τελευταία του πνοή το Μ.Παρασκευή μετά από μάχη με την επάρατη νόσο.
Ο αγώνας ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή σε σεβασμό στην απώλεια μιας εξέχουσας προσωπικότητας στο χώρο της διαιτησίας, του Μπάβα Φώτη που άφησε την τελευταία του πνοή την Μεγ.Παρασκευή μετά από μάχη με την επάρατη νόσο.
ΓΑΣ Κιλκίς:
Παρασκευαϊδης (Κοβλακάς), Κυπραίος 4, Γρηγοριάδης 1, Δημάκης 5, Τοκατζόγλου 1, Σαλαβασίδης, Δεληγιάννης 1, Δούγιας 6, Χαλκίδης, Α.Παπαδόπουλος, Σισμανίδης.
Στους αγώνες της 20ης αγωνιστικής ημέρας, της Τετάρτης 23.4.14 σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: