Καλός μεν, άστοχος δε ο ΑΜΣΠ και στο 20-23 στα Γιάννενα

Σαν τα παλιά γραμμόφωνα και τα μεταγενέστερα «πικ απ» ή «ντισκπλάιυερ»: Πολύ καλή ή και άριστη απόδοση, μέχρι …να «κολλήσει» η «βελόνα»!
Για πέμπτο συνεχή αγώνα από ενάρξεως του πρωταθλήματος βορείου ομίλου α2 εθνικής κατηγορίας η χειροσφαιρική ομάδα του ΑΜΣ «Πόντιοι Κιλκίς ‘89» παρουσιάζεται, παρά τις απουσίες της αξιόμαχη, αγωνιστική και διεκδικήτρια της νίκης με αξιώσεις, αλλά συγχρόνως …απελπιστικά άστοχη, ιδίως στα διαστήματα των αγώνων, κατά τα οποία έχει «το πάνω χέρι».
Ετσι, για τέταρτο αγώνα δεν φτάνει στην νίκη, «σκαλώνοντας» σε απόσταση ενός – δύο ή το πολύ τριών τερμάτων από αυτήν, ενώ για τον ίδιο λόγο περιορίσθηκε σε εκτός έδρας ισοπαλία στον πρώτο αγώνα της φετινής περιόδου!
Αυτήν την φορά το «δράμα» επανελήφθη στα Γιάννενα, με τον ΑΜΣΠ να ηττάται στο τέλος από τον τοπικό ΑΟΙ με 23-20 και συγχρόνως να «βυθίζεται» στην τελευταία θέση της κατάταξης!
Ένα αποτέλεσμα που «θεμελιώθηκε» κατά το διάστημα 40’-50’, όταν εξ αιτίας κυρίως της αστοχίας των Κιλκισιωτών οι Γιαννιώτες, που στο πρώτο ημιχρόνιο «τα βρήκαν σκούρα» από τους αντιπάλους τους (12-11), κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά κυμαινόμενη μεταξύ δύο και τεσσάρων τερμάτων, που έφτασε και μέχρι τα πέντε με την είσοδο στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Μία έσχατη προσπάθεια του ΑΜΣΠ κατά το εν λόγω διάστημα απέφερε προς στιγμήν την μείωση της διαφοράς και πάλι στα δύο τέρματα.
Όμως, …μέχρις εκεί αφού στα τελευταία λεπτά στην αστοχία των παικτών του κιλκισιώτικου συγκροτήματος προστέθηκε και το άγχος της πίστης για την αποτροπή της ήττας, με συνέπεια, εν τέλει, να μην κατορθώσει να την αποφύγει.
Το δυστύχημα είναι, ότι σιγά – σιγά αρχίζουν και στενεύουν τα περιθώρια, όσον αφορά στον βασικό στόχο της χρονιάς, που είναι η άνετη παραμονή, καθώς, ως γνωστόν, για την επίτευξη του δεν αρκούν οι αξιόλογες εμφανίσεις σε όλους τους αγώνες, όταν αυτές συνοδεύονται από αξιοσημείωτη αστοχία.
Είναι το τρωτό σημείο εξ αιτίας του οποίου ο ΑΜΣΠ «βολοδέρνει» στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης, αντί να …πρωταγωνιστεί στο πρωτάθλημα, μιας και δεν του λείπουν τα προσόντα γι αυτό.
Η ευχή είναι η όποια αποτελεσματική αντιμετώπιση αυτής της αδυναμίας να προχωρήσει ΑΜΕΣΩΣ, ώστε τουλάχιστον σε πρώτη φάση η ομάδα του Κιλκίς να απομακρυνθεί από την «διακεκαυμένη ζώνη».
Κολεσιώτης, Αιμ. Απατσίδης 3, Α. Μαυρόπουλος 4, Δ. Παπαδόπουλος 6, Ραγιόπουλος 4, Ο. Παπαδόπουλος 1, Σαββίδης 2, Κωστελίδης, Δενδράκης, Σ. Χαλκίδης.

10. ,ΑΜΣΠ ΚΙΛΚΙΣ ’89,111-121,1[/table]

Υπολείπονται οι αγώνες ΓΣ «Δράμα ‘86» – Φαίακος Κερκύρας και Φαίακος Κερκύρας – Αναγεννήσεως Αρτης.