Πήρε το ντέρμπυ ο ΓΑΣΚ αν και δύσκολα από τον Αλέξανδρο Αξιούπολης

Την ήττα γνώρισε στο τοπικό ντέρμπυ ο Α.Σ Αλέξανδρος Αξιούπολης από την αντίστοιχη του Γ.Α.Σ. Κιλκίς με 22 – 23.

Μετά το καλό ξεκίνημα του Αλέξανδρου οπού στο πρώτο δεκάλεπτο προηγούνταν με 7-3 , ο ΓΑΣΚ ισορρόπησε το παιχνίδι κλείνοντας το ημίχρονο παίρνοντας τα ηνία στο σκορ με βραχεία κεφαλή (ημίχρονο 10-12).

Στην επανάληψη αν και η ομάδα του Κιλκίς βρισκόταν μέχρι το 45΄ μπροστά ο Αλέξανδρος κατάφερε να ισοφαρίσει και από εκείνο το σημείο και μέχρι το τέλος οι δύο ομάδες βρισκόταν μαζί στο σκορ.

Στα τελευταία δύο λεπτά και ενώ ο ΓΑΣΚ προηγούνταν με ένα γκολ διαφορά η Αξιούπολη δεν κατάφερε να ισοφαρίσει σε τρεις μοναδικές ευκαιρίες (στην μία δοκάρι στον αιφνιδιασμό και στις άλλες δύο λάθος επιλογή στην τελική προσπάθεια).

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-2, 7-5, 8-6, 9-8, 10-12 (ημχ.), 13-14, 14-18, 16-19, 19-19, 21-22, 22-23

Η σύνθεση :
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ
(Γιώργος Γιουλβανίδης): Γιάνιτς, Ζηλίδης, Καλπακίδης, Α. Παπαρήγας 2, Μουτούδης 4, Μάρτσης 3, Καλαϊτζίδης, Μόγας 2, Μενεψάκος 2, Στεφανίδης, Ρ. Παπαρήγας, Κιούκας, Τσακαλίδης, Καραπεϊδης 6, Μαυρόπουλος 3

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Σάκαλης, Κολεσιώτης, Κεσίδης 2, Μιχαηλίδης, Βαφειάδης, Ψ¨αρρας, ,Αναστασιάδης 1, Στ. Φαχουρίδης, Δούγιας 8, Τοκατζόγλου 3, Γιαβασίδης 1, Κοβλακάς, Δεληγιάννης 6, Αρ. Φαχουρίδης 2, Μαυρόπουλος, Φυτανίδης

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Καζαντζίδης Δίλεπτα: 8-7 Πέναλτι: 2/3-5/5 Κόκκινη: 45:57 Καλπακίδης (3 δίλεπτα)