Αθλητισμός

Ακάθεκτος ο Αίας στις παγκορασίδες

Την όγδοη νίκη της επί εννέα αγώνων στο πετοσφαιρικό πρωτάθλημα Κ.Μακεδονίας παγκορασίδων σημείωσε ο Αίας Κιλκίς.

Παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο πετόσφαιρο, και παρά το αγωνιστικό πείσμα του γηπεδούχου, το κιλκισιώτικο συγκρότημα νίκησε εκτός έδρας το αντίστοιχο της …Νίκη Αιγινίου με 3-1 σετ και ενίσχυσε ακόμη περισσότερο την υποψηφιότητά του γιά την κατάκτηση του τίτλου.

Το πρώτο σετ χαρακτηρίσθηκε από ισοδυναμία των δύο ομάδων με την κιλκισιώτικη να το κερδίζει «στις λεπτομέρειες» με 25-23.

Ακολούθησε, η πιό άνετη κατάκτηση του δευτέρου από τον Αίαντα με 25-20, ενώ το τρίτο απετέλεσε υπόθεση της Νίκης, που αιφνιδίασε τον Αίαντα με την κατακόρυφη άνοδο της απόδοσής της και έφτασε άνετα στην επικράτηση με 25-17.

Η «σύγχυση» στον Αίαντα συνεχίσθηκε και στην αρχή του τετάρτου σετ, έτσι που όλα να δείχνουν, ότι ο αγώνας «οδηγείται» στο πέμπτο και καθοριστικό («τάυ μπραίηκ»). Ομως, προ του φάσματος αυτής της ανεπιθύμητης εξέλιξης οι Κιλκισιώτισσες αντέδρασαν, ξαναβρήκαν τον ρυθμό του δευτέρου σετ, βελτιώθηκαν παντού και με διαδοχικούς αποφασιστικούς πόντους έφτασαν στην ανατροπή και στο 25-21, που ορισκοποίησε και την νίκη τους.