«Αγκυρα» στην α’ τετράδα «έρριξε» ο Αλέξανδρος

Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής ημέρας του χειροσφαιρικού πρωταθλήματος βορείου ομίλου α2 εθνικής κατηγορίας περιελάμβανε τον αγώνα του Αλέξανδρου Αξιούπολης με την προ καιρού αποσυρθείσα Αναγέννηση Αρτας.

Ετσι, η ομάδα της Αξιούπολης πρόσθεσε …ακόπως άλλους δύο βαθμούς στο ενεργητικό της, καθώς, βάσει του κανονισμού, ο εν λόγω αγώνας κατακυρώθηκε σ’ αυτήν με το προβλεπόμενο 10-0.

Κατόπιν τούτο ο Αλέξανδρος… «έρριξε άγκυρα» στην πρώτη τετράδα της κατάταξης και πολλαπλασίασε τις πιθανότητες συμμετοχής του στην διαδικασία των κατατακτηρίων αγώνων για τον τίτλο και την άνοδο στην α1 εθνική κατηγορία.

Ηττήθηκε στις Συκιιές (35-29) ο ΓΑΣΚ, που ήταν καλός στην επανάληψη
Τις διακυμάνσεις απόδοσης και την γενικός μέτρια εμφάνισή του στο πρώτο ημιχρόνιο «πλήρωσε» στο κλειστό γυμναστήριο Συκεών Θεσσαλονίκης ο ΓΑΣ Κιλκίς.

Ετσι, ηττήθηκε από τον τυπικό Φοίβο με 35-29, παρά την αισθητή βελτίωσή του στην επανάληψη.
Πράγματι, στο πρώτο ημίωρο η ομάδα των Συκεών εκμεταλλεύθηκε τις αμυντικές ολιγωρίες και την επιθετική αστοχία της κιλκισιώτικης και προηγήθηκε με 17-11.

Από τις αρχές της επανάληψης οι Κιλκισιώτες επέδειξαν μεγαλύτερη αγωνιστική διάθεση «ανέβασαν» απόδοση και ρυθμό και περιόρισαν τα λάθη τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Όλα αυτά ήταν αρκετά για να ισορροπήσουν τον αγώνα και να αντιμετωπίσουν στα ίσια τους Συκεώτες, όχι όμως σε βαθμό που να μπορέσουν να βρουν το καλύτερο «αντίδοτο» στην πείρα και την ψυχραιμία των γηπεδούχων, οι οποίοι και διατήρησαν μέχρι τέλους την διαφορά των έξι τερμάτων.

Ο ΓΑΣΚ «κρατεί» από τον τον αγώνα την συνολική εμφάνιση του δευτέρου ημιχρονίου, η οποία «συνηγορεί» στην εκ μέρους του διεκδίκηση της νίκης στους υπόλοιπους αγώνες, στους οποίους αυτή είναι εφικτή.

Αλλωστε, σε σχέση με τα σημερινά επίπεδα στελέχωσης και δυναμικότητας, η ήττα στις Συκιές συγκαταλέγεται στις λεγόμενες «εντός προγράμματος», που δεν επηρεάζουν την προσπάθειά του στο χειροσφαιρικό πρωτάθλημα βορείου ομίλου α2 εθνικής κατηγορίας.

Βαφειάδης (Μανουσαρίδης), Α. Τοκατζόγλου, Α. Μαυρόπουλος, Ιλερής, Χρ. Μαυρόπουλος, Σακαλής, Π. Φαχουρίδης, Στ. Φαχουρίδης, Χοτζούδης, Φυτανίδης, Δ. Γιαβασίδης, Αρ. Φαχουρίδης.