Άδοξη ήττα της ΚούΠα στην Μεσοποταμιά Καστοριάς

Την μέχρι στιγμής πιό άδοξη ήττα της στο καλαθοσφαιρικό πρωτάθλημα ε΄ ομίλου γ΄ εθνικής κατηγορίας υπέστη η ΚΟΥΠΑ Κιλκίς στην Μεσοποταμία Καστοριάς, υποκύπτοντας στον τοπικό ΠΑΟΚ με 68-63, εκεί που με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου διατηρούσε το προβάδισμα και έδειχνε ότι έλεγχε τον ρυθμό και την εξέλιξη του αγώνα.

Δυστυχώς, κατά το εν λόγω διάστημα η ομάδα του Κιλκίς έκανε τόσα μαζεμένα λάθη («πουλήματα», αμυντικές ολιγωρίες, κακές ή βεβιασμένες τελικές προσπάθειες), όσα δεν είχε κάνει… σε όλα τα προηγούμενα δεκάλεπτα μαζί, ουσιαστικώς… «δωρίζοντας την νίκη στην γηπεδούχο!

Κι όμως, η «εικόνα» της ΚΟΥΠΑ από την έναρξη και για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα δεν προδίκαζε μία τέτοια οδυνηρή εξέλιξη.

Χαρακτηριστικό το δεύτερο δεκάλεπτο, κατά το οποίο το κιλκισιώτικο συγκρότημα, προκάλεσε… «ασφυξία» στο γηπεδούχο με την εκπληκτική άμυνά του, έχοντας δεχθεί μόλις… οκτώ πόντους, και έφτασε να προηγηθεί με διαφορά ακόμη και δέκα πόντων, πριν «κλείσει» το πρώτο ημιχρόνιο προηγούμενο με 33-27.

Επί πλέον, διατήρησε το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας αντιμετωπίσει επαρκώς την αντίδραση του αντιπάλου του.

Στην περίπτωση μπορεί να γίνει λόγος περί απρόσμενου αγωνιστικού «βραχυκυκλώματος», γιά το οποίο δεν υπάρχει λογική εξήγηση.

Παραμένει δε η αίσθηση του ότι η ΚΟΥΠΑ μπορεί να «πάει» πολύ καλύτερα, από ό, τι έχει δείξει μέχρι στιγμής.

Σ. Παπαδόπουλος 9 (1 τρ.), Μιροσάβιτς 2, Γ. Θεοδωράκος 8 (1 τρ.), Ημερίδης 18 (3 τρ.), Ακριτίδης 16, Πιπερτζής 3 (1 τρ.), Σιδηρόπουλος 6, Φιλιππίδης 1.