Αθλητισμός

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη του Ευάθλου επί του Ζέφυρου

Μιάν αγωνιστική ημέρα πριν την λήξη του καλαθοσφαιρικού πρωταθλήματος α΄ομιλου Βορρά γ΄εθνικής κατηγορίας, ο Εύαθλος Πολυκάστρου πανηγυρίζει την ανανέωση της παραμονής του σ΄αυτήν την κατηγορία για τέταρτη συνεχή περίοδο.

Μάλιστα, από συρροή συγκυριών η ομάδα του Πολυκάστρου μόλις που δεν προλαβαίνει να καταλάβει την τέταρτη θέση, που οδηγεί σε αγώνες διαβάθμισης για την άνοδό στην β΄εθνική κατηγορία.

Ο Εύαθλος «σφράγισε» εκ νέου το «δελτίο» της παραμονής με την σπουδαία εκτός έδρας νίκη του επί του Ζεφύρου Θεσσαλονίκης, με 67-62.
Ο αντικειμενικός σκοπός επετεύχθη στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι Πολυκαστρινοί κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και έφτασαν από το μείον τέσσερα στο συν πέντε.

Η βαθμολογική σημασία του αγώνα φάνηκε να τους επηρεάζει στο ξεκίνημα, με επακόλουθο τις αρκετές αμυντικές ολιγωρίες και αβίαστα λάθη, που εκμεταλλεύθηκαν οι Θεσσαλονικείς και απέκτησαν προβάδισμα ακόμη και δέκα πόντων.

Προ του φάσματος μιάς δυσάρεστης για την ομάδα εξέλιξης του αγώνα, και εν γνώσει του ότι ήττα της υπήρχε περίπτωση να την «εμπλέξει σε περιπέτειες» οι παίκτες του Ευάθλου ανασυντάχθηκαν, επέδειξαν μεγαλύτερη αυτοσυγκέντρωση και προσοχή και «ανέβησαν» σταδιακώς την απόδοσή τους, με «κινητήριο μοχλό» την φημισμένη πια στον όμιλο πιεστική άμυνά τους, που ήδη από το δεύτερο δεκάλεπτο έγινε κατά διαστήματα… αφόρητη.

Κατ΄αυτόν τον τρόπο απορρύθμισαν σε σημαντικό βαθμό τους γηπεδούχους, προκαλώντας τους νευρικότητα, εντεινόμενη και από εσωτερικά προβλήματά τους.
Έτσι, ο Εύαθλος δεν επέτρεψε στην συνέχεια τον Ζέφυρο να «υποστηρίζει» το προβάδισμά του, ενώ μετά το πρώτο τέταρτο άρχισε να κερδίζει κατά κράτις τις «μάχες» κάτω από τα καλάθια και να «βρίσκει» πιο εύκολα τον «δρόμο» προς το καλάθι του γηπεδούχου.

Όπως αναφέρθηκε, το αποκορύφωμα υπήρξε η αγωνιστική «έκρηξη» του τελευταίου δεκαλέπτου, κατά το οποίο οι Πολυκαστρινοί δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στους Θεσσαλονικείς και έφτασαν πανάξια και δικαιότατα στην νίκη-παραμονή.

Μία νίκη στην οποία είχαν ουσιαστική συμβολή όλοι οι παίκτες του Ευάθλου που αγωνίσθησαν, ανταποκριθέντες πλήρως τόσο στο αμυντικό όσο και στο επιθετικό σκέλος του παιχνιδιού.