Με ήττα εκτός έδρας ξεκίνησε το νέο έτος για τον Κιλκισιακό

Επιστροφή στην αγωνιστική δράση για την ομάδα του Κιλκισιακού να αγωνίζεται εκτός έδρας με τον πρωτοπόρο του 2ου ομίλου της Γ΄εθνικής κατηγορίας Άρη Παλαιοχωρίου και να ηττάται με τέρματα που σημείωσαν οι Κωτάκης στο 31΄ και Καρλόπουλος στο 39΄.

Η ομάδα του Μάκη Κατσαβάκη είχε πολύ καλή απόδοση και δικαιούνταν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας βάσει των ευκαιριών που είχε στο ενεργητικό της.

Οι γηπεδούχοι ήταν άκρως αποτελεσματικοί, μιας και στις δικές τους φάσεις κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 31’ ο Κωτάκης με διπλή προσπάθεια άνοιξε το σκορ για το Παλαιοχώρι. Με τη σέντρα ο Κιλκισιακός έφτασε μια ανάσα από το 1-1 όμως ο Προβατίδης ηττήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Παλαβράκη.

Δεύτερη φάση και δεύτερο γκολ για τον Αρη στο 39’ αυτή τη φορά με τον Καρλόπουλο. Και πάλι ο ΑΟΚ έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία λίγα λεπτά αργότερα, με τον Παπαδημητρίου να χάνει το τετ-α-τετ και τον Προβατίδη στην επαναφορά να στέλνει τη μπάλα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κιλκισιακός πίεζε για το τέρμα που θα του έδινε ξανά τη δυνατότητα να ελπίζει σε θετικό αποτέλεσμα. Νέες ευκαιρίες με Σαβελίδη, Καθάριο και Παπαδημητρίου, όμως το γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο θα μπορούσε να μειώσει όμως ο ρέφερι της αναμέτρησης δεν έδωσε πεντακάθαρο πέναλτι για χέρι στη περιοχή των γηπεδούχων. Στα τελευταία λεπτά το Παλαιοχώρι βρήκε χώρους στο γήπεδο και δημιούργησε δύο σημαντικές στιγμές.

Η σύνθεση του Κιλκισιακού: Κολιοφούκας, Καρασίμος, Ραφαελίδης, Παλάσκας, Ιορδανίδης (89΄ Μπελίτσας), Δοξάκης (70΄ Δρόσος), Σαβελίδης, Ηλ. Προβατίδης, Παπαδημητρίου, Μοσχάκης, Καθάριος.