Νίκησε και ελπίζει ο Αλέξανδρος, έχασε ο ΓΑΣΚ αλλά παραμένει στην πρώτη τετράδα

Σημαντική νικη που τον κρατά ζωντανό στο παιχνίδι της παραμονής πέτυχε ο Αλέναξανδρος Αξιούπολης απέναντι στον Πρωτέα Άρτας με 29-25.

Οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και έτσι βρέθηκαν να χάνουν με 4 τέρματα διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η κατάσταση άλλαξε, καθώς η ομάδα της Αξιούπολης ανέβασε στροφές και αφού αρχικά ισοφάρισε στο 45ο λεπτό του αγώνα, κατάφερε να αυξήσει και τη δαφορά της φεύγοντας με το ροζ φύλλο αγώνα και τη νίκη που την κρατά ζωντανή στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 5-7, 8-10, 12-13, 14-18 (ημχ.) 17-19, 20-22, 22-22, 23-22, 27-23, 29-25

Οι συνθέσεις:
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ (Αντώνης Καρυπίδης): παπαρήγας Α. 1, Μαυρόπουλος, Μεναψάκος 2, Στεφανίδης, Αραμπατζής 1, Παπαρήγας Ρ. 2, Ζηλίδης, Καλπακίδης 5, Μάρτσης, Ζιάρας, Παλαιστής 8, Μόγας, Γιάνσιτς, Μουτούδης 4, Καραπείδης 6.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ: Τσούλος, Τσέλιος Π. 6, Γεωργαλής, Κίτσος 1, Τσέλιος Ν. 8, Τσέλιος Γ. 3, Μπίζγκα 2, Παππάς 5.

Διαιτητές: Νάκσος-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 3/3-2/3, Κόκκινη κάρτα: Μόγας 37.05

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ – ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 30-26

Στο κόλπο των πλεί-οφ της ανόδου μπήκε με τη νίκη του ο Αρχέλαος Κατερίνης που επικράτησε στην έδρα του επι του ΓΑΣ Κιλκίς με 30-26.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και πήραν ένα καλό προβάδισμα, ωστόσο ο ΓΑΣΚ βρήκε τα πατήματά του και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (16-13).

Ο Αρχέλαος πλησίασε τον ΓΑΣ Κιλκίς σε απόσταση μιας νίκης και ελπίζει στην 4η θέση που οδηγεί στα πλεί-οφ, αλλά και ο ΓΑΣΚ θα πρέπει να αναζητήσει μια νίκη στις τελευταίες δύο αγωνιστικές έτσι ώστε να νιώσει πιο σίγουρος.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: Ξεφτέρης 1, Εγγλέζος 1, Δράντζιου, Σκούφας Δ., Καραδήμος, Καϊμακάμης 2, Αναστασίου, Τριανταφύλλου 8, Σκούφας Α., Παπανάκος, Κοσμίδης, Μανής, Χαραλαμπίδης 11, Θυμιόπουλος 5, Σαμλίδης 2, Καρυπίδης.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ
(Γιάννης Λαζαρίδης): Γεώργεβιτς, Γιαβασίδης 2, Δεληγιάννης 1, Δούγιας 13, Κοβλακάς, Μαυρόπουλος, Μέγγας 3, Τοκατζόγλου 2, Φαχουρίδης 2, Φυτανίδης 3, Ψάρρας.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 7-3, Πέναλτι: 1/2-7/8, Κόκκινη κάρτα: Θυμιόπουλος 52.26 (τρία δίλεπτα)