Πρωταθλητές Μιχαέλα Λάκη και Φώτης Αντωνιάδης στο 12ο Kilkis Cup

Για 12η χρονιά ο όμιλος αντισφαίρισης Κιλκίς διοργάνωσε το Kilkis Cup πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα για αγόρια- κορίτσια μέχρι 16 ετών, στο οποίο συμμετείχαν αθλητέςκαι αθλήτριες απο έντεκα χώρες (Ελλάδα, Κύπρο, Αυστρία, Βουλγαρία, Ρωσία, Ισραήλ, Ουκρανία, Ρουμανία, Σερβία, Γαλλία, Ιταλία).

Και τους δύο τίτλους των μονών στο διεθνές τουρνουά 12ο Kilkis Cup κατέκτησαν έλληνες αθλητές, που διεξήχθη από 6 εώς 12 Αυγούστου στον όμιλο αντισφαίρισης Κιλκίς. Η Μιχαέλα Λάκη αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο ταμπλό των κοριτσιών U16, ενώ ο Φώτης Αντωνιάδης κατέκτησε τον τίτλο στο μονό των αγοριών.

Η Λάκη, στα 13 της μόλις χρόνια, κατέκτησε με θριαμβευτικό τρόπο τον πρώτο της τίτλο στα 16άρια στην Tennis Europe στα μονά, καθώς στον τελικό του Kilkis Cup επιβλήθηκε της Ρωσίδας Margarita Andreyuk, Νο. 129 στην κατάταξη U16 της Ευρώπης, με 6-3, 6-2.

Ούτε ένα σετ δεν έχασε η Λαρισαία αθλήτρια του Φοίβου Μιχαλόπουλου, η οποία κέρδισε κατά σειρά τις Μαρία Ασπασία Κώτσιου (6-0, 6-1), Daria Artemyeva (6-2, 6-1), Μαρία Γεωργιάδου (6-3, 6-1) και Andreyuk (6-3, 6-2).

Κατέκτησε τον 8ο τίτλο της στα μονά σε τουρνουά της Tennis Europe και 11ο συνολικά (σε μονά και διπλά). Στα 16άρια, αυτός ήταν ο πρώτος της τίτλος στα μονά και ο 2ος γενικά.

Στο ταμπλό των αγοριών, πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Φώτης Αντωνιάδης. Ο 16χρονος αθλητής της FTA, κέρδισε στον τελικό τον Θοδωρή Μητσάκο, με 6-4, 6-2.

Αυτός ήταν ο πρώτος τίτλος σε πανευρωπαϊκό τουρνουά για τον Αντωνιάδη, που κέρδισε κατά σειρά στο Κιλκίς τον Στάθη Τριανταφυλλίδη (6-2, 6-2), Απόστολο Γραμματικούλη (6-3, 6-2), Γιώργο Παπασπυρόπουλο (6-2, 6-3), Χρήστο Νικολούλη (2-6, 7-6, 6-2) και Μητσάκο (6-4, 6-2).

Και στους τελικούς των διπλών υπήρξε ελληνική εκπροσώπηση. Στον τελικό του διπλού αγοριών, οι Νικολούλης και Αλκιβιάδης Παπανίκος δεν τα κατάφεραν απέναντι στους Κύπριους Ξενοφών Νεοφύτου και Παύλο Πάρσον, που πήραν τη νίκη με 6-2, 7-6 (5).

Στον τελικό του διπλού κοριτσιών, η Andreyuk και η Ουκρανή Lolita Gukasyan, κέρδισαν τις Μαρία Γεωργιάδου και Μαρία Θεοχάρη με 6-4, 6-2.