«Ανοίγει» σιγά – σιγά τα «φτερά» του ο ΓΑΣΚ (Φώτο)

Την «πορεία» βαθμολογικής ανάκαμψης του συνέχισε ο ΓΑΣ Κιλκίς στο χειροσφαιρικό πρωτάθλημα β’ υποομίλου βορείου ομίλου α2 εθνικής κατηγορίας, με νίκη, την πρώτη φετινή εκτός έδρας, επί του Αρχέλαου Κατερίνης, με 31-29.

Μία νίκη, απόρροια του συνδυασμού του ασίγαστου αγωνιστικού πάθους και της παροιμιώδους συγκέντρωσης και ψυχραιμίας που χαρακτήρισαν την ομάδα του Κιλκίς, καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Ηταν ο συνδυασμός, χάρη στον οποίο ο ΓΑΣΚ αντέξε στην έντονη πίεση ενός αγώνα, που «κύλησε» αμφίρροπος από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό του, με τα δύο συγκροτήματα να εναλλάσσονται κατά διαστήματα ένα προβάδισμα ενός ή το πολύ δύο τερμάτων, με το ένα να μην επιτρέπει στο άλλο «κάτι περισσότερο».

«Κλειδί» στην επιτυχία του κιλκισιώτικου η εντυπωσιακή βελτίωση της αμυντικής απόδοσής του μετά το 17-17 του πρώτου ημιχρονίου και το πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης.

Και αν η άμυνα είναι ο τομέας, που έδειξε ότι χρειάζεται αρκετή δουλειά ακόμη, η επίθεση έδειξε ότι έχει πλέον «στενότερες σχέσεις» με την αποτελεσματικότητα, ενώ αναδεικνύει σε σημαντικό βαθμό το πνεύμα ομαδικότητας που χαρακτηρίζει τον ΓΑΣΚ.
Η έκβαση του αγώνα κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο, με όλους του κιλκισιώτες να «καταθέτουν ψυχή» ως προς την αποφασιστικότητα και την βούληση για την νίκη και τον Αθηνόδωρο Τοκατζόγλου να σημειώνει το τριακοστό πρώτο τέρμα, που την εδραίωσε, ελάχιστα πριν τη λήξη, εξαλείφοντας κάθε περιθώριο αντίδρασης από τους Κατερινιώτες.

Εντυπωσίασε στον εκτελεστικό τομέα ο «μικρός» Παναγιώτης Φαχουρίδης, ενώ ο Δημάκης έδειξε και πάλι, ότι «ο παλιός είναι αλλιώς», και όλοι ανεξαιρέτως ότι δικαιούνται του χαρακτηρισμού του διακριθέντος.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 6-4, 10-8, 13-13, 15-14, 17-17 (ημχ), 20-18, 23-21, 23-22, 26-25, 27-28, 29-31.

Αρχέλαος (Χοτοκουρίδου): Ελευθεριάδης,μ Κοσμίδης, Ατσίμοβιτς 7, Καρυπίδης, Ραντζέλοβιτς 8, Μαυρόπουλοςε 1, Παπανάκος, Σκούφας, Μαστορογιάννης 4, Σαϊδές 3, Παπαδόπουλος 2, Μανής, Ξεφτέρης, Θυμιόπουλος 1, Χαραλαμπίδης, Καϊμακάμης 3.

ΓΑΣ Κιλκίς (Τριανταφύλλου): Μαυρόπουλος Χρ. 2, Ιωαννίδης, Μαυρόπουλος Αν. 3, Βαφειάδης, Σακαλής, Τοκατζόγλου Αθ. 4, Φαχουρίδης Π. 9, Φαχουρίδης Αρ. 1, Γιαβασίδης Δ., Γιαβασίδης Αλ., Ιλερής 4, Φαχουρίδης Στ. 1, Δημάκης 5, Γρηγοριάδης 2, Βιολιτζής, Καρβουνίδης.

Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης. Δίλεπτα: 6-5. Κόκκινη: Θυμιόπουλος (52:36 – τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 5/6 – 2/3.

Σάββατο 14.11.20, 18.00, ΓΑΣ Κιλκίς – ΑΟ Κοζάνης (νέου κορωνοϊού επιτρέποντος).